استایل رمانتیک

در تاریخ مد، دوران رمانتیک بین سال‌های ۱۸۲۵ و ۱۸۴۵ بوده است. از میان چندین سبک مختلف، می‌توان مواردی همچون کمرهای Vشکل، کلاه‌های پُرتزیینِ بزرگ و آستین‌های به‌تدریج تنگ‌شونده‌تر را ذکر کرد. امروزه مد رمانتیک نوعاً از رنگ‌های روشن، پارچه‌ها‌ی چین دار، توری‌ها و پارچه‌های گلدار تشکیل می‌شود.

تاکیدِ این نوع از مد بر نمایشِ بدنِ زن به طرزی محجوبانه است. در این مقاله از مجله تهران مدا با استایل رمانتیک آشنا می شوید. اوج دورانِ مد رمانتیک بین سال‌های ۱۸۲۵ و ۱۸۳۵ بود. کمرِ این لباس‌ها چند اینچی بالاتر از کمر طبیعی قرار می‌گرفت. به این دامن تزیینات و لایی اضافه می‌شد تا به آن حجم بدهد، هرچند تا سال ۱۸۳۵ دامن‌ها اکثراً به شکل زنگوله‌ای تغییر کرده بودند. آستین‌ها که در ابتدا بزرگ و پفدار بودند، اول تبدیل به آستین‌هایی تنگ در قسمت بالا و آزاد از آرنج به پایین شدند، سپس به آستین‌هایی تنگ با پارچه‌هایی مضاعف در قسمت مچ تغییر کردند، و در نهایت به‌طور کامل تنگ شدند.

استایل رمانتیک

امروزه استایل رمانتیک بیشتر به سمت لباسهای سبک و لطیف گرایش دارد. رنگ‌ها اغلب روشن هستند، مثل صورتی روشن یا زرد ملایم و بدون مایه‌های سیاه و قهوه‌ای. طرح‌های گلدار بخش مهمی از این سبک هستند. برخی از گزینه‌ها برای نوع و سبک پارچه عبارتند از شیفون، توری، مخمل و پارچه‌ی گیپور و دانتل. فرم  این لباس‌ها ممکن است چیندار یا پف دار باشد اما همچنان به شکلی است که بر انحنای اندام زن تاکید می‌کند. استایل رمانتیک می‌تواند به تنهایی پوشیده شده یا با لباس‌هایی مسکولین تر ست شود. برای مثال ممکن است خانمی پیراهن مردانه‌ی چینداری را با کت کوتاه بپوشد. انتخاب دیگر ست‌کردنِ لباس‌های سبک رمانتیک با لباس‌هایی تیره‌تر است، مثلاً لباس گلدار صورتی با کفش پاشنه‌بلند مشکی. با این دامنه‌ی گسترده‌ی انتخاب‌ها که به لباس‌ها حالتی زنانه و رمانتیک می‌دهد، شما امکان ارائه‌ی یک دست لباس با سبکی حقیقتاً منحصر به فرد را خواهید داشت.

پس عناصر اصلی شخصیت سبک یا استایل رمانتیک چیست؟ لباس شما بیانگر زنانگی شماست. کاربردی‌بودن یا راحت‌بودن همیشه مهمترین اولویت نیست. حتی در لباس‌های معمولی هم می‌توانید عنصری رمانتیک مثل تکه‌ای گیپور یا یک طرح قشنگ استفاده کنید. شما به لباس‌های زیبا علاقه دارید. به عنوان یک شخصیت دوستدار سبک رمانتیک، چشم شما به دنبال لباس‌ها و الگوهای زیباست، از جمله پارچه‌های لطیف و سبک. شما از تزیینات روی لباس‌هایتان خوشتان می‌آید. لباس‌های شما ممکن است دارای تزییناتی همچون لبه‌های چیندار، چین‌، پاپیون‌ و توری باشد. شما رنگ‌های روشن را دوست دارید. شما به رنگ‌های در تناژهای روشن و دیگر رنگ‌های ملایم علاقه دارید. شما به آراستگیِ خود اهمیت می‌دهید. حتی اگر به گردشی کوتاه می‌روید دوست دارید کمی آرایش داشته باشید، ولو در حد یک رژ لب صورتی ملایم. مثل بقیه‌ی مواردِ شخصیت‌های سبکی، شما احتمالاً مایلید یک تشخصِ سبکیِ اصلی داشته باشید اما همچنان به شخصیت‌های دوم یا سومی هم اشاره‌ای بکنید. به عنوان یک شخصیت سبک رمانتیک، ممکن است به عناصری از شخصیت سبک پر زرق و برق یا مکسیمال متمایل باشید و به لباس‌هایی فریبنده و جذب تن و همچنین رنگ‌های تند علاقه داشته باشید. به هر حال در حالت کلی، سبک شما بیشتر ملایم و رمانتیک است تا آشکارا پر زرق و برق.

Romantic Style

همه چیز در جزییات است. گلدوزیِ ظریف نشانه‌ای آشکار از ورود به قلمروی رمانتیک است. تزیین در امتداد درز یک بلوز نخی به لباسی که می‌تواند صرفاً یک جین و بلوز ساده باشد بُعدِ جدیدی می‌بخشد. با یک مچ‌بند طلای ساده‌ به زیورآلات خود کیفیتی زنانه ببخشید. به دنبال سایه‌روشن‌های زنانه باشید حس رمانتیکِ ناامیدِ درونِ خود را با اَشکالی که اندامتان را می‌ستاید در آغوش بکشید: مثلاً با  شلوارکی فاق بلند و بلوزِ شیفونِ چیندار با کمرِ تنگ‌شده. پاپیون روی کمر به اندازه‌ مناسبی به زنانگیِ آن می‌افزاید و بر انحنای اندام شما تاکید می‌کند. برای تکمیل این جلوه، از یک ژاکتِ پشمیِ سفیدِ نازک و صندل‌های ساده‌ی چرمی استفاده کنید. پارچه های گیپور را وارد کمد لباستان کنید. برای یک بانوی رمانتیک پوش، هیچ چیزی جذاب تر (و در عین حال به طور شگفت‌انگیزی محجوبانه تر!) از یک لباس توردار نیست. میتوانید در بالاتنه از پارچه تور و فرم جذب استفاده کنید اما دامن بلندی بپوشید که جلوه‌ی پرتحرکی ایجاد کند. رنگ کفش‌هایتان خنثی باشد و با یک کیف‌دستی فیروزه‌ای کمی رنگ روشن استایل خود را تکمیل کنید.

از بازی با بافت نترسید با وجود همه‌ی جزییات پیچیده‌ی سبک رمانتیک ، در ترکیب‌کردن و کنار هم گذاشتن پارچه های مختلف آزاد باشید. پارچه های گیپور و دانتل را با جینِ سفیدِ ضخیم‌تر ترکیب کنید. یا سنگینیِ یک تکه قلاب‌بافی را با یک ژاکتِ پشمیِ سبک با دنباله‌های آویزان متعادل کنید. برای زیورآلات به دنبال گردنبندهای ظریفِ رُزگلد و نقره باشید، اما از استفاده از چند تکه‌ی زمخت‌تر و برجسته‌تر هم نترسید.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: