استایل مونوکروم

لازم نیست که شما عاشق مد و لباس باشید تا لباس‌هایی تک رنگ استفاده کنید. زمانی بود که لباس پوشیدن یک دست از سر تا پا، به یک رنگ نشان از سادگی بود اما امروزه این روش یکی از بهترین استایل‌های موجود در میان هنرمندان، بازیگران و حتی بازیکنان فوتبال شده است. افرادی همانند دیوید بکهام، رایان رینولدز و نیک ووستر از این پوشش استقبال استفاده می‌کنند. همراه چی بپوشم باشید تا بیشتر در مورد استایل تک رنگ و مونوکروم بدانید. تاریخچه استایل مونوکروم تک رنگ پوشیدن کار ساده‌ای است، اما برای آنکه زیاد هم ساده به نظر نرسید لازم است که چند نکته در مورد استایل مونوکروم بدانید. خوشبختانه در نمایش‌های مد اخیری که برگزار شده است، تعداد زیادی مدل لباس با این سبک معرفی شده‌اند که شما می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید. استایل مونوکروم همیشه در دنیای مد محبوب بوده است ولی دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی اوج محبوبیت آن بوده است. اگر از طرفداران سبک لباس پوشیدن راک یا مینیمال باشید حتما یک بار هم که شده لباس‌های خود را تک رنگ ست کرده‌اید.

استایل مونوکروم

معنی مونوکروماتیک کلمه مونوکروماتیک از دوبخش “مونو” و “کروماتیک” تشکیل شده است. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم مونوکروماتیک به معنای تک رنگ است. شاید فکر کنید سرتاپا یک رنگ لباس پوشیدن خسته کننده باشد و دست شما برای ست کردن لباس خیلی باز نباشد. اما خبر خوب این است که استایل مونوکروماتیک به هیچ وجه شما را محدود نخواهد کرد و شما می‌توانید از تمام تناژ‌ها و سایه‌های یک رنگ برای ست کردن لباس خود استفاده کنید. برای مثال اگر یک سطل رنگ آبی بردارید و به آن کمی رنگ سفید اضافه کنید، به تدریج رنگ آبی سبک‌تر شده و سایه‌های روشن‌تری نسبت به رنگ اولیه بدست خواهید آورد. در مقابل اگر کمی رنگ مشکی به رنگ آبی اضافه کنید به تدریج سایه‌های تیره‌تری از رنگ اصلی بدست خواهید آورد. این سایه‌ها و تناژهای روشن و تیره رنگ آبی بهترین رنگ‌ها برای استایل مونوکروم شما خواهند بود. برای مثال یک شلوار پشمی زغالی را با یک شومیز خاکستری ست کنید. از زیورآلات نقره‌ای یا طیف رنگ خاکستری استفاده کنید و یک جفت کفش پاشنه بلند خاکستری تیره هم انتخاب کنید. خوبی استایل مونوکروم این است که با هر رنگ که دوست داشته باشید می‌توانید این تکنیک را پیاده کنید. بنفش، قرمز، آبی، سبز، قهوه ای، صورتی…

استایل تک رنگ یا مونوکروم چیست؟ عواملی که در استایل تک رنگ یا مونوکروم مهم هستند، رنگ و نوع بافت است که در کنار هم می‌توانند زیبایی در پوشش را به شما هدیه دهند. پوشیدن به سبک تک رنگ شاید یکی از غیرمرسوم‌ترین استایل‌های لباس مردانه و زنانه باشد و کمتر فردی در مورد آن اطلاعات دارد. اما این سبک لباس پوشیدن در عین سادگی ظاهری، جلوه مدرنی به وجود می‌آورد. اگر شما همین الآن هم رنگ‌های مشابهی پشت سر هم در لباس پوشیدن خودتان انتخاب می‌کنید، نیمی از راه را پیموده‌اید تنها چیزی که باید یاد بگیرید نحوه ترکیب کردن لباس‌هایتان با یکدیگر است. اگر تعداد زیادی لباس یک دست دارید، هم می‌توانید از استایل تک رنگ یا مونوکروم کمک بگیرید و از داشته‌های خودتان احساس خستگی نکنید.

قوانین و نکات استایل تک رنگ یا مونوکروم الان می‌دانید استایل مونوکروماتیک چیست و قرار است ست کردن رنگ لباس‌ خود را با این تکنیک انجام دهید. از کجا باید شروع کنید؟ در اولین گام باید رنگ مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. بهتر است مطمئن شوید این رنگ با ویژگی‌های ظاهری شما مثل رنگ پوست و مو هم کاملا همخوانی داشته باشد. بدترین کار این است که رنگی را برای استایل مونوکروم انتخاب کنید که مناسب شما نباشد. برای اینکه در تک رنگ لباس پوشیدن حرفه‌ای شوید باید تمرین کنید. اولین تمرین این است که به سراغ کمد لباس‌تان بروید و تمام لباس‌هایی که به رنگ مورد علاقه‌تان هستند یا تناژ تیره‌تر یا روشن‌تر از آن هستند را انتخاب کنید. سپس از میان لباس‌هایی که انتخاب کردید ست لباس تک رنگ خود را بسازید.

استایل تک رنگ

 

تعادل را رعایت کنید همیشه هنگام ست کردن لباس تعادل را رعایت کنید. این یک قانون در مورد لباس پوشیدن است و مخصوص به استایل مونوکروم نیست. هیچکس دوست ندارد که رنگ لباس چهره او را خسته نشان دهد. برای رسیدن به این هدف باید تمرین کنید؛ اگر دوست دارید با تک رنگ لباس پوشیدن لاغر و قد بلند شوید باید به مدل لباس‌ هم توجه کنید. برای مثال اگر بالاپوشی گشاد و آزاد انتخاب کرده‌اید سعی کنید مدل شلوار خود را فیت و اسلیم انتخاب کنید.

استایل مونوکروم مردانه

استایل مونوکروم تنها مختص خانم ها نیست، آقایان هم می توانند استایل مونوکروم داشته باشند.

انتخاب رنگ هوشمندانه می‌توانید از هر سانتی‌متر طیف یک رنگ خاص برای رنگ لباستان انتخاب کنید؛ اما این به این معنی نیست که هر رنگی را انتخاب کنید و به تن خودتان کنید. رنگی که می‌خواهید انتخاب کنید دو ویژگی بارز باید داشته باشد، یکی اینکه به رنگ پوست شما بیاید و دیگری اینکه رنگ تازه و عجیبی نباشد. اگر لباس مردانه را در نظر بگیرید مسلماً زرد مثال خوبی برای این حالت است که نباید بپوشید و صورتی زمانی به درد شما می‌خورد که واقعاً در لباس پوشیدن شجاع باشید. رنگ‌هایی همانند آبی تیره و قهوه‌ای شکلاتی، برای کسانی که به این سبک ناآشنا هستند، انتخاب مناسبی می‌تواند باشد. نه‌تنها این رنگ‌ها، حاشیه امنیت بیشتری دارند، بلکه در نگاه کلی زیبا و برازنده یک مرد دیده می‌شوند. رنگ‌های روشن، مرز انتخاب‌های تونال هستند. در انتخاب رنگ روشن باید احتیاط کرد. اگر در ست کردن لباس‌های خود به سبک مونوکروم تازه کار هستید و نمی‌دانید با چه رنگی شروع کنید بهتر است با رنگ‌های تیره و خنثی مانند مشکی، سرمه‌ای، طوسی یا قهوه‌ای شروع کنید. اما اگر از رنگ‌های خنثی و همیشگی خسته شده‌اید می‌توانید به سراغ رنگ‌هایی مانند زرشکی و بنفش تیره و سبز زمردی بروید.

ترکیب رنگی درست کردن ترکیب رنگی تونال شاید، همانند چیدن کمد لباس باشد، اما اینجا موضوع چیز دیگری است. باید سعی کنید که رنگ‌های روشن و تیره از یک طیف را کنار هم بچینید. نکته‌ای که باید بدانید این است که نباید سر تا پای خودتان را با یک رنگ بپوشانید. رعایت قوانین باعث می‌شود که لباس‌های به ظاهر تک‌رنگ شما، در ظاهر همانند یونیفرم دیده نشود. اگر تک‌رنگ پوشیدن شما را اذیت می‌کند، راحت باشید یا اگر در این استایل تازه‌کار هستید می‌توانید از یک تی‌شرت سفید برای ایجاد کردن تضاد رنگی و خطوط بریدگی در میان لباس تک‌رنگ خودتان استفاده کنید. این کار لباس شما را از یکنواختی خارج می‌کند و حس بهتری به شما می‌دهد. برای مثال می‌توانید از کت و شلوار کاملاً تیره در کنار پیراهن سفید استفاده کنید. دیده شدن رنگ مشکی در کنار یک سفیدی، می‌تواند برای برخی جذاب‌تر باشد.

مونوکروم استایل

 

بازی با بافت و الگو لباس استفاده از الگوهای مختلف، پارچه و پرداخت‌های مختلف لباس شما را از حالت رسمی خارج می‌کند و جذابیت بصری بیشتری می‌دهد. برای مثال می‌توانید از ترکیب‌های دور از انتظاری همانند پنبه با چرم، پشم و ابریشم استفاده کنید. بافت‌ها در واقع می‌توانند به شما کمک شایانی بکنند. استفاده از بافت‌های مختلف به لباس شما عمق می‌بخشد و دید بهتری می‌دهد. مخصوصاً اگر دوست نداشته باشید که سر تا پا یک رنگ باشید. لازم نیست لباس مونوکروم شما فقط ساده باشد؛ شما می‌توانید در این سبک لباس پوشیدن طرح و الگو را هم وارد بازی کنید. برای ایجاد زیبایی بصری و شکستن یکنواختی رنگ‌های ساده از الگوها و طرح‌های تکرار شونده کمک بگیرید. اگر دوست ندارید لباس طرح‌دار بپوشید می‌توانید از یک اکسسوری طرح‌دار یا شال و روسری طرح‌دار برای تکمیل استایل خود کمک بگیرید.

انتخاب کفش مناسب گاهی اوقات پوشیدن کفش‌هایی که با رنگ لباستان یکسان باشد، همه‌چیز را خراب می‌کند. این نکته در مورد دیگر اکسسوری ها هم درست است. ساده‌پوشی و حفظ سادگی یکی از اساسی‌ترین نکته‌هایی است که باید در استایل تک رنگ و منوکروم مد نظر داشته باشید. اکسسوری های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای خودتان استفاده کنید ولی مثل همیشه به شما میگوییم که سادگی بهترین گزینه است

استایل مونوکروم برای افراد ریزنقش استایل مونوکروماتیک برای افراد ریزنقش کاملا مناسب است. تک رنگ لباس پوشیدن می‌تواند شما را قد بلندتر و لاغرتر جلوه دهد. در این سبک لباس پوشیدن به دلیل از بین رفتن مرز بین رنگ‌های لباس و خطوط آن قد شما کشیده‌تر به نظر خواهد رسید.

استایل مونوکروم برای محل کار استایل مونوکروم بهترین انتخاب برای یک روز کاری و شلوغ است. اگر معمولا صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوید و یا برای آماده شدن وقت کم دارید می‌توانید با استایل تک رنگ سریع‌تر حاضر شوید و مطمئن باشید که انتخاب درستی داشته‌اید. همچنین همانطور که گفتیم استایل مونوکروم به دلیل ساده بودن می‌تواند مناسب محل کار باشد و معمولا انتخاب افرادی است که دوست دارند ساده و شیک لباس بپوشند.

رنگ‌های پرکاربرد استایل مونوکروم همانطور که قبلا هم گفتیم در استایل مونوکروم یا تک رنگ انتخاب رنگی که با پوست و موی شما هماهنگی داشته باشد مهم است. برای مثال اگر رنگ پوست شما روشن است و موهای روشنی دارید بهتر است از رنگ سرمه‌ای به جای رنگ مشکی در استایل مونوکروماتیک خود استفاده کنید. افرادی که رنگ پوست سبزه و موهای تیره دارند بهتر است از رنگ‌هایی مثل زرشکی و بنفش بادمجانی کمک بگیرند. استایل تک رنگ مشکی به طرز شگفت‌آوری، این رنگ می‌تواند در استایل تک رنگ جذاب دیده شود. اگر انتخاب اول شما رنگ مشکی است، سعی کنید با استفاده از بافت‌ها کمی تنوع ایجاد کنید.

استایل تک رنگ آبی آبی یکی دیگر از رنگ‌هایی است که می‌توانید با اطمینان خاطر از آن استفاده کنید. شما به‌عنوان یک مرد، چند پیراهن با طیف رنگی متفاوت آبی در کمد لباس خودتان دارید، دست به کار بشوید و یکی‌یکی آن‌ها را باهم در ترکیب‌بندی مناسب استفاده کنید

استایل تک رنگ سبز در اصل منظور ما سبز لیمویی نیست. رنگ‌هایی همانند سبز خاکی و سبز تیره است که می‌توانید با یکدیگر ترکیب کنید. هر دو رنگ تقریباً خنثی هستند و ازادی عمل بیشتری برای انتخاب دارید.

رنگ خنثی پوشیدن رنگ سفید کمی در بهار شاید کار ریسکی باشد. هر قطره باران لکه‌ای بزرگ می‌شود. برای اینکه لباس‌های خودتان با رنگ خنثی را ترکیب کنید به شما پیشنهاد می‌دهیم که از رنگ‌های کرمی و عاجی در کار همدیگر استفاده کنید.

استایل تک رنگ خاکستری رنگ خاکستری می‌تواند آخرین انتخاب شما باشد، ولی همین رنگ برای شما طیف گسترده‌ای از رنگ دارد که می‌توانید با یکدیگر بپوشید. زغالی تا طوسی.

سلبریتی‌ها و استایل مونوکروم استایل مونوکروماتیک در سال‌های اخیر مورد توجه طراحان لباس و سلبریتی‌ها بوده است؛ افرادی همچون کیت میدلتون و ویکتوریا بکهام! به نظر می‌رسد در سال ۲۰۱۹ نیز این سبک ست کردن رنگ لباس هنوز ترند باشد.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: