استایل آوانگارد

استایل آوانگارد

استایل آوانگارد به نوعی از پوشش گفته میشود که در آن هر کلیشه و چهارچوبی کنار رفته و استفاده از هرگونه خلاقیت و بدعت در سبک پوشش مجازست. خود کلمه آوانگارد لغتی فرانسوی است که به افراد یا کارهایی نسبت داده میشود که با خلاقیت و احترام به هنر سبک زندگی خارج از چهارچوبی دارند. پس با توجه به این موضوع آوانگارد بودن علاوه بر یک سبک پوشش ، نوعی از زندگی متفاوت و آزادانه است.

استایل آوانگارد هرچند المان های قدیمی زیادی را با خود همراه کرده است ولی در واقع پدیده ای نسبتا جدیدست. این پدیده نوظهور بخصوص در یکی دو دهه اخیر سوژه مهمی برای بسیاری از طراحان ، استایلیستها و فشن دوستان بوده و راه حل خلاقانه و هنرمندانه ای برای جلب توجه و خلق آثار جدید بوده است. در ابتدا باید بدانیم که وقتی راجع به لباس آوانگارد صحبت میکنیم ،  حرفی از لباسی که با آن بتوان یک روز عادی بیرون رفت نمیزنیم. این استایل تمام و کمال برای اشخاص جسور و شجاع است و کسانی که از آن استفاده میکنند ، بسیار ریسک پذیر و نقد پذیر هستند. این شجاعت میتواند منجر به اتفاقاتی شود که دنیای مد را متحول کند ، مثل استفاده از رنگهای نئونی که ابتدا جزوی از استایل آوانگارد بود ولی به مرور زمان به بخشی ثابت از فشن امروز تبدیل شد.

استفاده از چند رنگ که در کنار یکدیگر هماهنگی خاصی ندارند ، پوشاندن صورت ، استفاده از قطعات و بدلی جاتی که در نگاه اول هیچ ربطی به مد و فشن ندارند ، هم موارد دیگری است که در ساخت یک استایل آوانگارد بکار میروند. کیف و کفشهایی که در نهایت اغراق ساخته شده اند و ممکن است پاشنه های بسیار بلند داشته یا فرم خارج از عرف داشته باشند. اشکال هندسی پیچیده ای در سیلوئت لباسهای آوانگارد استفاده میشود که خیلی از آنها از قالب استاندارد خارج هستند.

آرایش صورت آوانگارد هم هیچ استاندارد خاصی ندارد ، مگر اینکه چهره ای کاملا متفاوت از شما بسازد. این آرایش ها میتوانند ترسناک باشند ، چهره مدل را نازیبا کنند یا حتی در معمولی تر کردن چهره مدل اغراق کنند. این استفاده بدون مرز در لباس ها هم بسیار استفاده میشود. بسیاری از پوشیدنی های آوانگارد نامتقارن بوده و از نظم خاصی پیروی نمیکنند. پارچه های متنوع زیادی در این سبک از پوشش استفاده میشود که از طلق های پلاستیکی تا ساده ترین پارچه ها را در برمیگیرد و هرگونه پترنی که از هرجایی الههام گرفته شده باشد ، در طراحی بزرگان این سبک به کار میرود.

 

استایل آوانگارد تلفیقی از هنر و فرهنگ سبک فوق مدرن در فشن است و به دلیل شکستن کلیشه های موجود مورد توجه بسیاری از بزرگان این حوزه قرار گرفته است و بسیاری از فشن دوستان و سلبریتی ها برای جلب توجه یا علاقه شخصی از این سبک پوشش استفاده کرده اند. از برندها و طراحان معروف استایل آوانگارد میتوان Gareth Pugh, Viktor & Rolf, Marques’Almeida, Jacquemus, Vivienne Westwood را نام برد.

 

در نهایت باید گفت که هرچند استایل آوانگارد سبکی است که برای استفاده روزمره تعبیه نشده است ولی به دلیل اینکه دست شما در خلاقیت داشتن باز است ، میتوانید از آن در بعضی مهمانی ها و روزهای خاص از آن استفاده کنید. همانطور که گفته شد ، کلید استفاده از استایل آن نوآوری و کمی شجاعت است!

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: