جدال کرونا و برگزاری هفته های مد

چند روز پیش شورای مد بریتانیا اعلام کرد که نسخه جدیدی از هفته مد لندن برای مد مردانه، طبق برنامه‌ریزی اولیه برگزار خواهد شد و به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، قرار است از ۱۲ تا ۱۴ ژوئن به شکل «آنلاین» انجام گیرد.

به نقل از ایندیپندنت، سازمان دهندگان هفته مد لندن گفته اند برنامه بعدی برای اولین بار در تاریخ چهل ساله این رویداد، فقط به شکل «آنلاین» برگزار خواهد شد. این رویداد به جای داشتن شوهای واقعی، کاملا دیجیتال خواهد بود و تمامی محتوای آن، مانند مصاحبه ها، پادکست ها و اتاق های نمایش، در وبسایت سازمان قابل دسترس خواهد بود. این رویداد جدید همچنین عاری از جنسیت خواهد بود، بدین معنی که شوهای لباس مردانه، زنانه و بدون جنسیت معین، با هم ادغام خواهد شد. شورای مد بریتانیا گفت، نسخه جدید هفته مد لندن به روی همه باز است و هم پذیرای خودی های صنعت و هم مشتریان مد خواهد بود. یک سخنگوی شورای مد بریتانیا در گفت وگو با ایندیپندنت گفت که درباره نحوه برگزاری هفته مد لندن در ماه سپتامبر که از نظر سابقه همواره برای مد زنانه بوده است، هنوز تصمیم گیری نشده است، اما این رویداد نیز عاری از جنسیت خواهد بود. کرولاین راش، از مدیران ارشد شورای مد بریتانیا، گفت:

«باید به آینده نگاه کنیم و تغییر موقعیت، همکاری و نوآوری را درنظر بگیریم.»

او گفت:

«همه گیری بیماری باعث شده است تا همه ما در قبال جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، دلسوزانه تر رفتار کنیم و به نحوه زندگی کردن خود و ایجاد کسب وکار در دوران گذار از این وضع بیشتر فکر کنیم. امیدواریم سوی دیگر این بحران، پایداری، خلاقیت، و محصولی باشد که برایش ارزش و احترام قائلید.»

او گفت:

«با ایجاد یک پلتفرم فرهنگی از هفته مد، می خواهیم نوآوری دیجیتال را با نیازهای امروز منطبق سازیم و مدلی جهانی برای آینده تولید کنیم.»

راش در ادامه توضیح داد که فرم جدید، به طراحان امکان می دهد تا محصولات و مجموعه های خود را با جامعه بزرگتر جهانی به اشتراک بگذارند. هفته مد لندن در توییتر نوشت:

هفته مد لندن تنها در عرصه دیجیتال برپا خواهد شد، و به دلیل فضای موجود به روی همه باز است و مدهای زنانه و مردانه را ادغام خواهد کرد، طراحان می توانند از طریق مجموعه های خود، و همکاری های نوآورانه، پادکست ها و ویدیوها، داستان خود را روایت کنند. تارنمای هفته مد لندن به روی همه مخاطبان باز است و از منتقدان فرهنگی و روحیه خلاق و طنزی که مد لندن و لندن به آن شهرت دارد، استقبال می کند.  راش همچنین گفت:

«امیدواریم که در این دوران دشوار، این اقدام هم خلاقیت شخصی بیاورد و هم الهام بخش باشد. همان چیزی که مد لندن به آن معروف است.»

هفته مد لندن اولین هفته مدی نیست که به یک رویداد دیجیتال محدود می شود. در ماه آوریل، شانگهای یک هفته مد دیجیتال برگزار کرد و توکیو نیز گفت که هفته مد خود را در ماه مارس به شکل زنده و دیجیتال برگزار می کند. با این حال، تصمیم هفته مد بریتانیا، لندن را به اولین شهر عمده مد تبدیل کرده است که یک مدل کاملا دیجیتال را در پیش می گیرد.

شورای مد بریتانیا نیز در توییت دیگری نوشت:

در پاسخ به بحران کووید۱۹ بسیاری از طراحان بریتانیایی منابع خود را به حمایت از جوامع محلی و کسانی اختصاص داده اند که بیشترین آسیب را از همه گیری بیماری دیده اند. طراحان فوق درصدی از سود آنلاین خود را به سازمان های خیریه بریتانیا، از جمله سازمان های تامین کننده خوراک و نهادهای مدافع حقوق دگرباشان می دهند تا از کسانی که بیش از همه در خطر قرار دارند، حمایت کنند.

در هفته های اخیر و به علت شیوع ویروس کرونا، رشته ای رویدادهای صنعت مد تحت تاثیر قرار گرفته است. ماه گذشته پرادا از تصمیمش برای به تاخیر انداختن شو کروز ۲۰۲۱ خود به علت ویروس کرونا، خبر داد که قرار بود از ۲۱ مه در توکیو آغاز شود. گوچی نیز گفته است که شو کروز ۲۰۲۱ خود را برگزار نمی کند. این رویداد نیز قرار بود ۱۸ ماه مه در سن فرانسیسکو برگزار شود. یک سخنگوی گوچی گفت، تصمیم این مارک طراح مد به علت «فضای پرابهام فعلی بر اثر انتشار ویروس کرونا» اتخاذ شده است و «یک اقدام پیشگیرانه» است. او همچنین گفت:

«تصمیم درباره تاریخ و محل شو جدید بعدتر، هنگامی که اوضاع مشخص تر شود، اعلام خواهد شد.»

 

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: