مدل مجرم در هفته مد نیویورک!

هفته مد نیویورک اخیرا به پایان رسید و پایان هفت روزی بود که در آن انسان‌های فوق‌العاده زیبا، لباس‌هایی را می‌پوشیدن که ما توان خریدشان را نداریم. هفته مد نیویورک دو بار در سال برگزار می‌شود، فوریه و سپتامبر – و این یکی مجموعه‌های پاییزه و زمستانی را نمایش داد .

آغاز خرامیدن مجرم جذاب

در سال ۲۰۱۴ جرمی میکس بزهکار ۳۰ ساله در جریان یک جدال مسلحانه دستگیر شد. اما بعد اتفاقی غیرعادی افتاد. بعد از انتشار عکس بازداشت او در صفحه فیس‌بوک اداره پلیس استاکتون، این عکس به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد. عکس او بیش از ۱۵،۰۰۰ لایک گرفت و کاربران بسیاری نظرهایی مانند “جذاب‌ترین مجرم تمام دوران” و “آیا این اندازه سکسی بودن خلاف قانون است؟” برای آن عکس نوشتند. راهزن چشم‌آبی، چنان که برخی از طرفداران‌اش به او لقب داده‌اند، به سرعت توسط نماینده یک آژانس مدلینگ قاپیده شد و حالا ۸۳۴،۰۰۰ نفر صفحه اینستاگرام او را دنبال می‌کنند. حتما فیلیپ پلین یکی از آن‌هایی بوده که آقای میکس نظرش را جلب کرد، چون جرمی حالا در کت‌واک مجموعه پاییزه/زمستانی این طراح ظاهر شده است.

وفور اظهارات سیاسی

وضعیت فعلی به شکلی است که اگر کسی سعی نکند در انظار عمومی بیانیه سیاسی بده، کارش ساختارشکنانه‌ترمیشه . با این وجود، در هفته مد نیویورک مضامین سیاسی زیاد بود و شاید چشم گیرترین آن‌ها در نمایش مجموعه مارا هافمن بود. نمایش این طراح با سخنان افتتاحیه رؤسای ملی راهپیمایی زنان در واشنگتن شروع شد. هفته مد نیویورک در تسخیر مبتلایان و شفایافتگان سرطان سینه راهپیمایی زنان، تظاهراتی بین‌المللی در اعتراض به دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا بود که ماه گذشته برگزار شد.

طراح پابلیک اسکول هم مدل‌هایش را با کلاه‌هایی با عبارت “تبدیل آمریکا به نیویورک” اشاره ای  به شعار انتخاباتی احیای عظمت آمریکای رییس‌جمهور دونالد ترامپ مجهز کرده بود. همچنین مدل‌ها یوشیده به پیراهن‌هایی با شعارهایی مانند “آینده زن است” و “ما ساکت نخواهیم شد” دیده می‌شد. برای صنعت مد غیرعادیه که دامنش را به دنیای سیاست آلوده کند، اما به نظر می‌رسه حتی مطرح‌ترین و برجسته‌ترین طراحان هم به اظهار نظر درباره رییس‌جمهور ترامپ و سیاست‌هایش مشتاق بودند.

ظهور مدل‌های سایز بالا

این اولین باری نبود که مدل‌های سایز بالا در هفته مد نیویورک ظاهر شدند، اما شاید مهم‌ترین سری بود. پیش از این طراحان از مدل‌های سایز بالا اغلب در لباس‌های شلخته، برای به دست آوردن تبلیغات برای نمایش‌شان، استفاده می کردن.

هرچند این بار مدل‌هایی مانند اشلی گراهام (برای پرابل گورونگ) و کندایس هافین (برای مایکل کورس) به شیوه‌ای مشابه با دیگر مدل‌ها آراسته شده بودن. کانیه وست هیچ کار شهرآشوبی نکرد.یا شاید هم کرده باشد. ما نمی‌دانیم، چون به هیچ عکاسی اجازه ورود به شوی کت‌واک‌اش را نداد. سهم ما از این شو فقط چند عکس و ویدیوی لرزان با گوشی موبایل از کسانی بود که مقررات عکس‌برداری را زیر پا گذاشته بودند. اما همه طرح‌ها حالا در فضای آنلاین منتشر شده‌ که ممنوعیت عکاسی را کمابیش بلاموضوع می‌کنه. یکی از چیزهایی که می‌دانیم اینه که کانیه در انتهای شوی‌ خود از راه رفتن روی سکوی کت‌واک به شکلی که برای طراح، مرسوم است خودداری کرد. انگار اوج شهرآشوبی او همینه و بس.

مایکل کورس یک ارکستر آورد

شوی مایکل کورس هیچ موسیقی هیپ‌هاپ یا رقص ضبط شده‌ای نداشت، چه بد. او با خودش ارکستر آورده بود. یک ارکستر! این کار دیگر خیلی باکلاسه.

نمایش کت‌واک حجاب

انیسه حسیبون طراح مسلمان اندونزیایی در طول دو فصل گذشته حجاب را به نشان تجاری خود تبدیل کرد. این هفته، او حجاب را بخشی از لباس‌هایی کرد که در شوی هفته مد نیویورکش نشان داد و حجاب را با بالاپوش‌های بلند مواج همراه کرد. تمام مدل‌های مجموعه پاییز/زمستان ۲۰۱۷ حسیبون با حجاب خاکستری دیده می‌شدند و این نشان می‌داد که چنین مناظری می‌توانند در کت‌واک زیاد تر شوند. این طراح در مصاحبه پشت صحنه گفت رویایش طراحی لباس برای کیت میدلتون (همسر نوه ملکه) است و ادامه داد دوشس کمبریج را به خاطر “وقارش” تحسین می‌کنه.

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: