برند های معروف هفته مد میلان

پس از پایان هفته مد لندن طبق روال هر ساله در نمایش‌های مد و لباس، هفته مد میلان شروع  شد و این شهر تاریخی میزبان بزرگ‌ترین رویداد مد و فشن جهان شد. از آنجایی که ایتالیا همیشه جزو کشورهای پیشرو در صنعت مد بود برندهای متعددی در این کشور وجود دارن که مرکز بیشتر آن‌ها شهر میلان است.

فندی Fendi

کارل لگرفلد و سیلویا فندی دو طراح برند فندی در نمایش مد این برند برای هفته مد میلان گام بلندی به سوی سبک فوتوریسم برداشتن، سبک و مکتبی که خاستگاه آن ایتالیاست، نگاهی به آینده دارد و در دنیای فشن نیز حضور خود را بارها نشان داد. پیش از آن که این نمایش مد برگزار شه سیلویا فندی در مصاحبه‌ای  اعلام کرد که در نمایش بهار و تابستان ۲۰۱۸ قصد داره سبکی مرکب از فوتوریسم ایتالیا و تساهل حوزه دریای کارائیب را نشان بده، نمایشی که فرم‌های هندسی در آن نقش مهمی ایفا می‌کنن اما نه فرم‌هایی از نوع خشن و بدون انعطاف، بلکه فرم‌هایی که روی بدن نرم و روان حرکت می‌کنن و کاربرد را در کنار زیبایی و سبک هنری در خود دارن. لباس‌هایی که در این نمایش مد ارائه شدن در عین شیک بودن و رعایت اصول زیبایی شناسی، نرمی و سبکی لباس‌های تابستانی را در خود داشتن.

 آرمانی Armani

جورجو آرمانی این طراح کهنه‌کار ایتالیایی در نمایش مد امسال خود برای بهار و تابستان ۲۰۱۸ یک شعار جالب داشت” دختری زیبا با مدل موهای عجیب” این شعار نشان دهنده جوان گرایی این طراح بود که این جوانگرایی را در آثار جدید خود نیز به نمایش گذاشت. آرمانی اظهار داشت که الهامات خود را برای این مجموعه از سبک و نهضت هنری خاصی نگرفته است بلکه نقاشی‌ها و تصاویر زنده چیزهایی بوده‌اند که ایده‌های طراحی را به وی داده‌اند. او به خوش بینی در سبک خود اعتقادد دارد و می‌گوید

“دوست نداشتم زنانی ناراحت را در این مجموعه تصور کنم چون دلیلی برای این کار وجود ندارد”.

این شادی و روحیه مثبت در لباس‌های مجموعه به خوبی مشخص بود و در رنگ‌های شاد و طرح‌های جذاب گلدار و چین دار و … به خوبی دیده می‌شد. دامن‌های چین‌دار کوتاه زیر کت‌های شیک و زیبا، لباس‌های بلند با رنگ‌های تند و روشن مثل صورتی و بنفش در این مجموعه زیاد دیده شد.

 گوچی Gucci

الساندرو میکل با ورودش به برند گوچی تغییراتی بزرگ در این برند به وجود آورده و هر سال با نمایش‌های حیرت انگیز و جذاب توجه مخاطبان و منتقدان را برمی‌انگیزد و سعی می‌کند با خلاقیت و دیدگاه متفاوتش چیزهای جدیدی را به دنیای مد اضافه کنه. نمایش گوچی در هفته مد میلان امسال هم جذابیت و شگفتی خود را داشت بدون آن که روندی تکراری را طی کند. صحنه این نمایش با نورهای رنگی و مه حالتی وهم آلود به خود گرفته بود اما می‌شد مدل‌های لباسی را که مانند تابلو نقاشی زنده در حرکت بودند را دید منبع الهام میکل برای این  نمایش تنها یک چیز یا سبک خاص نبود و چندین نماد و نشانه در این مجموعه مشخص بودند، از پرنسس‌های دیزنی گرفته تا استایل دهه هفتاد میلادی و لباس‌های استایل ورزشی با پولک دوزی و گلدوزی. مثلی مدلی با عینک خلبانی، ژاکت بیسبال منجوق دوزی شده با شلوار جین و بوت‌هایی با طرح اژدها روی آن یک نمونه عادی در این مجموعه بود.

 میسونی Missoni

آنجلا میسونی وارث برند میسونی که مدیریت طراحی آن را هم برعهده داره امسال بیستمین سالگرد حضور خود در این برند را جشن می‌گرفت و این جشن مصادف شد با هفته مد میلان و یک نمایش باشکوه از لباس‌هایی ساده اما جذاب و درخشان. دخترانی با لباس‌های توری و عینک‌های صورتی سایز بزرگ و جوراب شلواری‌های زرد و نارنجی و شنل ابرقهرمانی در این نمایش مد با اعتماد به نفس کامل راه می‌رفتن و فلسفه طراحی و تفکر فمینسیتی آنجلا میسونی را به نمایش گذاشتن. میسونی خود از این نمایش تحت عنوان یک جشن یاد کرد که هم اشاره‌ای به بیستمین سالگرد فعالیتش داشت و هم تم کلی لباس‌ها را بیان می‌کرد. او از سبک اصلی برند میسونی فاصله نگرفته  و لباس‌های بافتنی چندرنگ و طرح‌دار که نماد اصلی آن هستند در مدل نازک تابستانی خود مورد استفاده قرار گرفتن.

موسکینو Moschino

جرمی اسکات که از سال ۲۰۱۴ مسئولیت طراحی برند موسکینو را برعهده داره در مدت فعالیت خود به فلسفه این برند که فانتزی و زیباییه وفادار مانده. سال گذشته عروسک‌های کاغذی نمایش مد موسکینو را تحت تسلط خود گرفته و امسال هم نوبت به پرنسس‌های پانک رسیده، ترکیبی از سبک نوجوانانه و ورزشی و زیبایی گل‌ها. اسکات در این مجموعه به دنبال تضاد بود و در نمایش دادن این تضاد موفق عمل کرده. ابتدا مدل‌ها لباس‌هایی پانک مثل کت چرم، کلاه بیسبال به همراه دامن چین‌دار به تن داشتن و در نیمه دوم نمایش لباس‌ها به گل تبدیل شدن، گل‌هایی زنده مثل رز و ارکیده و دسته گل. اما این مجموعه بیش از آن که لباس‌هایی کاربردی را معرفی کرد بیشتر لباس‌هایی تئاتری و نمایشی را در معرض دید مخاطبان قرار داد.

پرادا Prada

چند فصلی است که طراحان زن در نمایش‌های مد و مجموعه‌های سالانه خود به دنبال انتقال یک مفهوم مشترک هستند و آن قدرت زنانه ست. میوچیا پرادا هم از این قافله عقب نمانده و در مجموعه بهار و تابستان ۲۰۱۸ خود در هفته مد میلان سعی کرد نمودی از قدرت جنس مونث را به نمایش بگذارد. دوره‌ای که در ان به سر می‌بریم از نظر سیاسی دوره حساسی هست، از یک جهت افکار ترامپ و از جهت دیگر تغییرات صنعتی صنعت مد را تحت الشعاع قرار داده  و طراحان در تلاشند به نحوی واکنش خود را در مقابل این تغییرات و تحولات نشان دهند. میوچیا پرادا هم به عنوان کسی که در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده و خود را یک فمینیست می‌داند در مجموعه خود به طور مستقیم سراغ این مفاهیم رفت. او در مصاحبه‌ای پس از نمایش اعلام کرد

” وقت آن رسیده که وارد مبارزه شویم و من با این مجموعه قصد داشتم زنان را به مبارزه تشویق کنم”.

این مجموعه هرچند از نظر هنری جذاب و جالب بود اما از نظر ایدئولوژی شاید تا حدی از مفاهیم خود فاصله گرفته بود.

روبرتو کاوالی Roberto Cavalli

پل سوریج که چند ماهیه مدیریت طراحی برند روبرتو کاوالی را به عهده گرفته در معرفی مجموعه بهار و تابستان خود برای هفته مد میلان با محدودیت زمان مواجه بود و تغییر سبک از طراحی لباس مردانه به لباس زنانه کار او را با مشکلاتی  مواجه کرده. هرچند سوریج توانست مجموعه خود را به موقع به هفته مد میلان برساند و مجموعه خود را با یک لباس آبی با شانه‌های پهن شروع کرد. سوریج اعلام کرد قصد دارد مخاطبان برند را توسعه دهد و برند کاوالی را به یک برند محلی با مخاطبان جهانی تبدیل کند. شعار او برای طراحی این مجموعه این بود که کسی که این لباس‌ها را می‌پوشد یک زن شاغل، مدرن و موفق است و با پوشیدن این لباس‌ها از اهداف خود دور نمی‌شود.

ورساچه Versace

بیست سال قبل از برگزاری نمایش مد بهار و تابستان ۲۰۱۸ ورساچه برای هفته مد میلان جانی ورساچه در مقابل خانه خود در امریکا به ضرب گلوله کشته شد. پس از آن خواهرش دوناتلا که تحصیلات و تجربه خاصی در طراحی لباس نداشت مدیریت برند ورساچه را برعهده گرفت و آن را با فراز و نشیب‌های زیادی رو به رو شد. امسال او سعی کرده برگذاشتی برای برادر فقید با استعدادش داشته باشد. رنگ‌های زرد و طلایی و لباس‌های باشکوه مجسمه‌وار چیزهایی بودند که در نمایش امسال بیش از هرچیز دیگری به چشم می‌خورد. نکته جالب این نمایش حضور مدل‌های سابق مثل نائومی کمپل، کارلا براونی و سیندی کرافورد در انتهای آن بود که همراه با خود دوناتلا در صحنه حضور یافتند و لباس‌های طلایی متالیک زیبایی را به نمایش گذاشتند.

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: