ایستگاه هفته مد

هفته مد رویدادی است که سالانه دوبار و در شهرهای مختلف جهان برگزار می‌شه تا برندها و طراحان مختلف فرصت ارائه طراحی‌ها و محصولات خود را به خریداران و علاقمندان داشته باشن. انواع مختلفی از هفته‌های مد وجود دارد مانند هفته مد لباس زنانه، هفته مد لباس مردانه، هفته مد لباس‌های آماده و هفته مد لباس‌های سفارشی که هر یک در تاریخ‌های خاصی و در شهرهای مختلفی برگزار می‌شه.

هفته مد چیست؟

هفته مد یا فشن ویک رویدادی در صنعت مد و لباس هست که  تقریبا هفت روزه برگزار می‌شه و در این مدت خانه‌های مد و برندها آخرین کلکسیون لباس‌های خود را برای خریداران و رسانه‌ها به نمایش می‌گذارن. این رویدادها ترندهای فصل‌های آینده را مشخص می‌کنن.

هفته‌های مد در بسیاری از شهرهای جهان برگزار می شن و از مسکو و توکیو گرفته تا پاریس و نیویورک هر شهری به معرفی برندهای مطرح آن شهر می‌پردازن اما چهار شهر مهم در میان این شهرها که هفته‌های مد آن‌ها به صورت متوالی برگزار میشه و در واقع ماه مد را تشکیل میدن عبارتند از نیویورک، میلان، لندن و پاریس. مهم‌ترین هفته و رویداد مد که بیشترین تعداد مخاطب را داره هفته مد لباس‌های زنانه آماده پاییز و زمستان هست که همه ساله در ماه سپتامبر برگزار می‌شه ماه سپتامبر هر سال مهم‌ترین ماه در دنیای مد هست. اولین هفته مد ایده و مفهوم ابتدای هفته‌های مد در پاریس شکل گرفت. زمانیکه خرده‌فروشان برای تبلیغ محصولات و لباس‌های طراحی خودشان مدل‌هایی را استخدام کردن و این لباس‌ها را در مکان‌های متفاوتی به نمایش گذاشتن. آرام آرام این نمایش‌ها تبدیل به رویدادهای اجتماعی شدن که در زبان فرانسه به آن‌ها دفیله(défilé) گفته می‌شه.

هفته مد نیویورک

هفته مد نیویورک، اولین هفته مد در دنیا به حساب میشه که در سال ۱۹۴۳ و در میانه جنگ جهانی دوم برپا شد. تا آن زمان پاریس به عنوان پایتخت مد در دنیا شناخته می‌شد. اما جنگ جهانی دوم مانع از این می‌شد که مردم و طراحان بتونن برای بازدید و ارائه آخرین دستاوردهایشان به این شهر برن، از این رو، هفته مد نیویورک متولد شد.  هفته مد نیویورک همه ساله در فوریه و سپتامبر برگزار می‌شه و هفت تا نه روز به طول میکشه و یکی از مهم‌ترین هفته‌های مد چهارگانه هست چون انجمن طراحان مد امریکا در آن حضور دارند و آن‌ها تقویم رویدادهای این هفته را تنظیم می‌کنن. گفته می‌شه گردش مالی هفته مد نیویورک بیش از ۸۰۰ میلیون دلار هست. هفته‌های مد نیویورک از سال ۱۹۴۳ در این شهر برگزار می‌شن و طراحان و خبرنگاران و منتقدان و کارشناسان مد از سراسر جهان در این رویداد شرکت می‌کنن. از اتفاقات مهمی که در سال‌های اخیر در هفته‌های مد نیویورک رخ داده می‌شه به حضور یک مدل با ویلچر در سال ۲۰۱۴ و حضور یک مدل با سندروم داون در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد.

طراحان برجسته‌­ی مد از جمله بتسی جوهانسون (Betsey Johnson)، کلوین کلاین (Calvin Klein)، درک لام (Derek Lam)، دونا کاران (Donna Karan) و فیلیپ لیم (Philip Lim) در این شهر شروع به کار کردن و به شهرت رسیدن (همه آنها در مدارس مد نیویورک تحصیل کرده­‌اند). همچنین بسیاری از طراحان مشهور دیگر مثل کیت اسپید (Kate Spade)، مارک جیکوبز (Marc Jacobs)، کنت کول (Kenneth Cole) و رالف لورن (Ralph Lauren) خانه مد شان را در این شهر تاسیس کردن.

هفته مد لندن

لندن نیز یکی از چهار شهر مهم در هفته مد است که از سال ۱۹۸۴ همه ساله این رویداد را پس از نیویورک برگزار می‌کنه و هفت روز به طول میکشه. هفته مد لندن دوبار در سال و در ماه‌های فوریه و سپتامبر برگزار می‌شه انجمن مد بریتانیا برگزار کننده و تنظیم کننده هفته مد لندن هست و بیش از ۵۰۰۰ مشتری و خبرنگار در آن شرکت می کنن و گردش مالی آن حدود ۱۰۰ میلیون پوند هست. برندهای معروفی مثل استلا مک کارتنی، بربری، تمپرلی لندن، ویوین وست وود و الکساندر مک کوئین متعلق به لندن و سبک خاص و منحصربفرد این شهر هستند و نقش پررنگی در هفته­‌های مد دارن.

هفته مد میلان

سومین شهر برگزار کننده هفته‌های مد میلان هست که برگزاری این رویداد را بعد از لندن به عهده داره و از سال ۱۹۵۸ به مجموعه شهرهای مهم مد اضافه شد. بیش از چهل برند و طراح مهم ایتالیایی مثل ورساچه، دولچه گابانا و آرمانی به معرفی و نمایش محصولات خود می پردازن. شهر میلان ایتالیا از گذشته دیرباز به عنوان پایتختی برای مد و فشن طراحی شده. حتی در قرون وسطی در این شهر مد و استایل رواج داشته و کالای لوکس مثل کفش و کیف و لباس‌های گران­ قیمت و جواهرات زیبا در میلان تولید و استفاده می‌­شد. هفته مد میلان متعلق به اتاق ملی مد ایتالیا است که یک مؤسسه غیردولتی به حساب میاد که وظیفه دسته‌بندی، همکاری و گسترش مد ایتالیا و همین‌طور برگزاری رویدادهای مرتبط با مد در میلان را برعهده داره. این مؤسسه غیرانتفاعی ایتالیایی در ۱۱ ژوئن ۱۹۵۸ تأسیس و به ثبت رسید.

هفته مد پاریس

آخرین مقصد مسافران هفته‌های مد، مهد فشن یعنی شهر پاریس هست. هفته مد نیز مانند سه شهر دیگر سالانه دوبار برگزار می‌شه و در هر هفته لباس‌های فصل آینده معرفی می‌شه. اگرچه اولین هفته مد رسمی در نیویورک برگزار شده اما رویدادهای نمایش مد ریشه در کشور فرانسه دارن و از قرن هجدهم توسط طراحان مد آن زمان و اشراف پاریس برگزار می‌شده‌. در هر حال اولین هفته رسمی مد پاریس از ۱۹۷۳ برگزار شده و برندهای مهم فرانسوی مثل شنل و کلویی به معرفی آثار و طراحی‌های جدید خود می‌پردازن. با اینکه ممکن است اولین چیزی که در مورد مد پاریس به ذهن بسیاری از افراد حوزه مد برسه، خیاط‌­خانه‌­ها و هنرهای دوخت و دوز در این شهر هست، اما با این وجود موقعیت‌­های شغلی متنوعی در صنعت مد در شهر زیبای پاریس پیدا میشه.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: