تفاوت بین ترند و مد

اگر بطور ساده و خلاصه بگویم مود ذوق و سلیقه امروز و زمان حال و ترند یک نو آورى درآینده بسیار نزدیک است کلمه مود از زبان فرانسوى (در اصل لاتین) گرفته شده و به معنى روش، طرز ، طریقه و راه است ترند برخلاف یک کلمه انگلیسى بوده و به معنى گرایش، تمایل، تحول  در یک جهت خاص رفتن  می باشد .

ترند در مجموع به همان مودى گفته میشود که تازه شکل گرفته هنوزو آنقدر میان مردم گسترش نیافته ولی در آینده بسیار نزدیک گسترش میآبد و به اصطلاح مود روز میشود. و هنگامى که این کار اتفاق افتاد و یک ترند در میان مردم گسترش یافت و همه از آن استفاده نمودند دیگر به آن ترند نه بلکه مود میگویند بعد از تبدیل شدن یک ترند به مود دیرى نمیگذرد که یک ترند تازه بعدى در راه می‌باشد باید یاد آور شد که هر ترند نو هم حتمی نیست  که به مود تبدیل شود یا قادر نیست به مود تبدیل شود چون آنها علاقمند زیاد میان مردم پیدا نمیکنند.

عمر این نوع ترند ها بسیار کوتاه بوده و بیشتر از چند روز و یا شاید چند هفته دوام نمیکند و بدون آنکه از ترند به مود تبدیل شوند دوباره از بین میروند و به یاد فراموشى سپرده میشوند فرق کوچک دیگر بین مود و ترند در این است که کلمه مود تنها در مورد پوشاک «از لباس ، بوت ، دستکول ، زیورات  تا لوازم آرایش» استفاده میشود در حالى که ترند در کنار لباس و زیوارات و سامان آرایش به تمام نو آورى ها درجهات مختلف مثلا تحولات یا نو آورى در لوازم الکترونیکی، مبل و فرنیچر، لوازم خانه، برنامه های تلویزیونی وسایل نقلیه و غیره وغیره گفته میشود.

و در آخیر ناگفته نباید گذاشت که امروز معنى مود و ترند تقریبا یکسان شده و در واقع در زبان محاوره روزمره میتوان از هر دو کلمه برای مود استفاده نمود

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: