نقش و نگار فرش ایرانی در طراحی لباس

طراحی و عرضه لباس‌هایی برآمده از فرهنگ ایرانی که توان برانگیختن اقبال عمومی را داشته باشه، در شرایطی همچنان به عنوان چالشی بزرگ پابرجا مانده که حداقل چندین طراح بزرگ لباس اقدام به استفاده از طرح‌های نقش بسته بر فرش ایرانی برای طراحی لباس‌های مردان و زنان کردن و لباس‌هایی را عرضه کردن .هفته مد نیویورک در آمریکا در ۲ سال متمادی لباس هایی با طرح فرش و گلیم و گل و بته ایرانی را برای پوشش دختران ارائه کرد.

طرح فرش و گلیم ایرانی در هفته مد نیویورک:

هفته‌ی مد نیویورک برای دومین سال متمادی، لباس‌هایی با طرح فرش و گلیم ایرانی را تبلیغ می‌کند. این در حالی است که طراحان ایرانی از استفاده از طرح فرش و گلیم ایرانی در طراحی مد ایرانی-اسلامی غافل هستند. طراحی و عرضه لباس‌هایی برآمده از فرهنگ ایرانی که توان برانگیختن اقبال عمومی را داشته باشه، در شرایطی همچنان به عنوان چالشی بزرگ پابرجا مانده که حداقل چندین طراح بزرگ لباس اقدام به استفاده از طرح‌های نقش بسته بر فرش ایرانی برای طراحی لباس‌های مردان و زنان نموده‌اند و لباس‌هایی را عرضه کرده‌اند.

طرح گبه و قالی ایرانی در طرح های ژیوانشی:

شرکت فرانسوی ژیوانشی طراح مد و لوازم آرایشی لوکس، در هفته مد پاریس از طرح‌های ریکاردو تیچی طراح ارشدش -برای زنان و مردان- رونمایی کرد. که در آنها از نقوش به کار رفته در گبه و قالی ایرانی بهره برده شده بود. و این طرح نو، مورد توجه منتقدین پوشاک قرار گرفته بود. و به همین دلیل برخی دیگر از طراحان مشهور نیز سراغ «گبه» رفتند.

نقوش گبه در طرح های توری برچ:

توری برچ، طراح شناخته شده آمریکایی دیگر چهره‌ای بود. که در طرح‌های لباس پاییز و زمستان، از پارچه‌هایی با طرح گبه و فرش ایرانی به عنوان یکی از متریال طراحی لباس -صرفاً برای بانوان- استفاده کرده. و این موضوع را نیز به عنوان ابتکارعملش در یک گفت و گو پس از نمایش این مدل‌های جدید مورد اشاره کرد.توری برچ که از طراحان مطرح و به نام آمریکاست. با طرح های شیک و کلاسیک خود، جایگاه ویژه ای در میان زنان مدپوش کسب کرد یکی از طرفداران پر و پا قرص طرح های شیک برچ، درو بریمور، بازیگر مشهور آمریکاییه. این فشن شو نشان داد که یک طراح خوش فکر آمریکایی که در نیویورک زندگی می کنه. بهتر از طراحان شرقی می تواند از نقش‌ و نگارهای سنتی ایرانیان استفاده کند. و علاوه بر یک اثر هنری محصولی با کیفیت تولید کند. که از نظر اقتصادی و فرهنگی هم مفید است.

طرح فرش تبریز در لباسهای زمستانی برند هرمس:

برند بین‌المللی و سرشناس «هرمس» در جدیدترین طراحی لباس‌های مخصوص فصل سرما به سراغ فرش تبریز رفته تا ظرافت و زیبایی هنر ایرانی را در قالب جدیدترین لباس‌های خود به تصویر بکشد. این برند پارچه ای را معرفی نمود بنام «طرح تبریز». این پارچه از جنس ابریشم و در رنگ های متنوع به بازار عرضه می شهه. «هرمس» اعلام کرده که این طرح را از یک فرش آنتیک قدیمی بافت تبریز ایده گرفته. و به همین جهت آن را «طرح تبریز» نام گذاشت.

فرش تبریز الهام بخش طراحان:

در جدیدترین لباس‌های طراحی شده توسط برند « هرمس » نقش و نگارهای فرش تبریز در تمامی لباس‌های طراحی شده به کار رفته است تا فرش زیبای ایرانی بار دیگر منبع الهام طراحان و هنرمندان در سایر نقاط جهان قرار بگیرد. فرش تبریز به سبب ظرافت خاص و لوکس بودن و در عین حال به سبب قدمت طولانی همواره مورد علاقه‌ی هنرمندان و طراحان سراسر جهان به عنوان یک منبع الهام بود. استفاده از نقوش فرش تبریز در طرح جدید کمپانی « هرمس » رنگ و بافت جدیدی به کلکسیون لباس افزوده است.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: