دریا منبع الهام طراحان ایتالیایی و فرانسوی

تازه‌ترین مجموعه خانه مد ایتالیایی، اترو که درهفته مد میلان ارائه شد، ستایشی از غذاهای ایتالیایی است. اترو در این مجموعه از تابلو “سبزیجات” اثر جوزپه آرچیمبولدو، نقاش ایتالیایی قرن ۱۶ الهام گرفت. بر روی پارچه لباس‌های این مجموعه رنگین بهار و تابستان ۲۰۱۵، تصاویر پاستا، غذاهای دریایی مانند: میگو و خرچنگ، تصاویری از سبزیجات، لازانیا و برنج پخته چاپ شد. اترو از طرفداران جنبش ایتالیایی «غذاهای آهسته» است، این جنبش از سال ۱۹۶۸ برای مقابله با «فست فود» شروع شد، در این مجموعه اترو از نمایشگاهی که قرار است سال ۲۰۱۵ میلادی در میلان، تحت عنوان «تغذیه زمین، انرژی حیات» برگزار شود، الهام گرفت.

نمایش این مجموعه با کت‌های سفیدی آغاز شد که از نوعی ماده مشتق از نی‌های بامبو، کنف، گزنه و حتی شیر دوخته شده . این تارهای بافته غیرمعمول نماینده تنوع زیستی در پارچه لباس هستند. نمایش این مجموعه با لباس‌هایی به رنگ‌های متنوع زرد، صورتی و فیروزه‌ای که متناسب با حال وهوای تابستان است،شروع شد و با لباس ورزشی ابریشمی که بر روی آن نوعی اسپاگتی ایتالیایی، غذای مورد علاقه اترو نقش شده بود، تمام شد.

فریدا جانینی، طراح خانه مد گوچی نیز آخرین مجموعه لباس‌های مردانه خود برای بهار و تابستان سال ۲۰۱۵ را در هفته مد میلان به نمایش گذاشت. دریا، محتوای اصلی این مجموعه بود. مانکن‌ها با لباس‌های راه راه مخصوص دزدان دریایی و کت‌هایی با دگمه‌های طلایی روی صحنه گام برداشتند. در شلوارهای مخصوص اسکله نیز دگمه‌های طلایی به کار رفته بود که خطوط طراحی شده را برجسته می‌کرد. رنگ‌های سرمه‌ای، آبی تیره، خاکی، سفید، قرمز و سبز زمردی در این مجموعه دیده می‌شد.

جورجیو آرمانی، طراح مشهور ایتالیایی در آستانه هشتاد سالگی همچنان به فعالیت و کار ادامه می‌دهد. طراح افسانه‌ای مجموعه امپوریو آرمانی خود را در هفته مد میلان به نمایش گذاشت. رنگ‌هایی که در این مجموعه به کار رفته بود، عمدتا سیاه و سفید بود و خطوط برجسته گرافیکی دستمایه اصلی این مجموعه بود. کت‌هایی با زیپ بسته، پالتوهای کوتاه پشمی و البته کت‌های تنگ بیشتر در این مجموعه دیده می‌شد و اغلب در آنها از دو نوع الیاف طبیعی مثلا پشم همراه با پنبه یا ابریشم استفاده شده .

هفته مد پاریس با تاکید بر لباس‌های قومی برگزار شد نمایشگاه مد مردانه والنتینو از مجموعه نمایشگاه‌های ویژه بهار و تابستان سال ۲۰۱۵، برای هفته مد پاریس در هتل رودشیلد برپا شد. ماریا گراتسیا کیوری و پیر پائولو پیچولی، طراحان این مجموعه تلاش کردن تا با فراتر رفتن از سبک‌های معمولی، ایده‌هایی از لباس‌های قومی و محلی و حتی کت و شلوار چهار تکه را برای طراحی این مجموعه به کار گیرند. جذاب‌ترین طرح‌ها متعلق به ساده‌ترین ایده‌هاست. پیرپائولو پیچولی، طراح این مجموعه مد در توضیح طرح‌ها گفت:

این کلکسیون متعلق به مردانی است که به نوعی تنها زندگی می‌کنند. ضمن اینکه برای اعضای گروه‌های موسیقی راک، برای مردانی که ورای رسوم و قواعد معمول زندگی می‌کنند و برای آن ها که به گروه خاصی تعلق ندارند، نیز کاربرد دارد.

در این نمایشگاه رالف سیمونز طراح بلژیکی نیز با انتخاب یک دکور ، مجموعه خود را با تلفیق سبک‌های متفاوت از طرح‌های آسیایی تا کیمونوی ژاپنی، لباس‌های مردانه با کت‌های براق بلند و کفش‌های کتانی ارائه کرد.

راف سیمونز، طراح بلژیکی نیز در این مجموعه گفت:

فکر می‌کنم خاطرات ما مهم ترین عناصر برای طراحی هستند. تلاش کرده‌ام با تکیه بر اینکه چه هستم و که هستم و همه آنچه که در اطرافم وجود دارد، طرح‌های تازه‌ای ارائه کنم که به طور طبیعی برانگیزانده احساس و انرژی باشند.

در این مجموعه مد از این طراح بلژیکی، میل شدید او به تلفیق عناصر متفاوت و حتی متناقض به خوبی به نمایش درآمده بود. برای نمونه می‌توان به جلیقه‌های ورزشی با حکاکی‌های ظریف ژاپنی اشاره کرد

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: