نکاتی در باره هفته مد میلان

هفته مد میلان یک رویداد نیمه سالانه در میلان، ایتالیاست که در دو بخش بهاره-پاییزه در ماه های فوریه-مارس و پاییزه-زمستانه در ماه های سپتامبر-اکتبر هر سال برگزار میشه. این رویداد دنیای فشن، از سال ۱۹۵۸ در کنار هفته مد لندن، هفته مد پاریس و هفته مد نیویورک به یکی از مطرح ترین رویدادهای جهان در زمینه مد و لباس تبدیل شد. این هفته های مد که در امتداد یکدیگر قرار دارن، به نحوی برنامه ریزی شده که ابتدا در نیویورک، سپس در لندن، بعد در میلان و در انتها در پاریس برگزار می شه. شهر میلان در ایتالیا در کنار پاریس، لندن، توکیو و نیویورک به عنوان یکی از پایتخت های مد در جهان مطرح شد.

میلان تاریخ بلند بالایی در زمینه صنعت مد، لباس و پارچه دارد. در قرن نوزدهم، این شهر به یکی از قدرتمندترین شهرهای اقتصادی ایتالیا تبدیل شد. شهری که در زمینه صنعت و تجارت توانایی بالایی در ایتالیا ایجاد کرد. هرچند مد در میلان، از مد پاریس بسیار الهام گرفته و تاثیر دوخت و طراحی پاریسی که در آن زمان مطرح ترین مرکز مد در دنیا بود را می توان در آثار پایتخت مد ایتالیا دید، اما طراحی ساده و هوشیارانه طراحان این شهر که الهام گرفته از طبیعت زیبای ایتالیا بود، تفاوت های شایانی بین مد در این دو شهر اروپایی ایجاد کرد.

با شروع قرن بیستم و ظهور طراحان جدید در این شهر، مد و فشن رونق تازه ای گرفت و توانست میلان را به عنوان یکی از پایتخت های مد در دنیا مطرح سازد. این پیشرفت را به سادگی می توان در افزایش اهمیت مد میلان در صنعت جهانی مد و فشن دید. میلان در دهه های پایانی قرن بیستم به ویژه دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به خوبی دیده میشه. رشدی که در دو دهه بعدی و تا شروع سال ۲۰۰۰ نیز ادامه پیدا کرد و این شهر را به عنوان یکی از چهار پایتخت مد جهان معرفی کرد. این شهرت میلان البته به دلیل صنعت لباس آماده «Ready-to-wear» چند برابر شد. میلان تاثیر زیادی در رشد این شاخه از صنعت مد داشت. شهر میلان در این هفته، کلکسیون لباس های مردانه خود را در معرض نمایش قرار داد. طراحان این مجموعه بیشتر تمرکز خود را بر مد خیابانی گذاشته اند تا لباس های خیلی رسمی و مجلل که در اینجا نمونه هایی از آنها را برایتان آورده ایم. هر سال در هفته مد میلان برندهای مطرحی همچون، روبرتو کاوالی، دولچه و گابانا، گوچی، پرادا و… حضور دارند

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: