استایل وینتیج

استایل وینتیج

در ادامه معرفی استایلها ، امروز سراغ استایل وینتیج میرویم. به طور خلاصه این سبک از پوشش به استایلی گفته می‌شود که به ۲۰ تا ۱۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.  یعنی هم اکنون که این مطلب نوشته میشود ، لباسهای سال ۲۰۰۰ هم به نوعی میتواند وینتیج محسوب شود! هر چیزی که در دنیای مد و پوشاک یادآور اکسسوری‌ها، مدل‌ها و سبک‌های سالهای ۱۹۲۰ تا ۲۰۰۰ باشد وینتیج بود و وسایل قدیمی تر از آن آنتیک محسوب میشوند. مفهوم وینتیج بسیار سیال بوده و با توجه به زمان تغییر میکند. در نتیجه، تعریف این استایل و سبک پوشش و مُد بسیار تخصصی تر از بسیاری سبکهاست.

بسیاری سبک کلاسیک و وینتیج را با هم اشتباه میگیرند. در ابتدا باید گفت بسیاری از لباسها و اشیا کلاسیک به طور همیشگی روی مد هستند و عده کثیری از آنها تولید شده و به طور مداوم طرفدارانی دارند. به عنوان مثال همه کت و شلوار یا کفش چرمی مردانه و مجلسی میپوشند. از طرف دیگری استایل وینتیج به طور معناداری از عناصری استفاده میکند که به طور کلی سالهاست در عرصه مد حضور ندارند. به عنوان مثال مدل موهای سشوار خورده خانمها در دهه چهل و پنجاه میلادی یا شلوار پاچه گشاد برای آقایان که همه را به یاد دهه هفتاد میلادی می اندازند. در نتیجه استایل کلاسیک همیشه مصرف میشود ولی شخص طرفدار استایل وینتیج ترسی از استفاده کردن آیتم های از مد افتاده که یادآور دوره ای خاص هستند ، ندارد.

در سالهای اخیر ، دنیای مد و فشن، دنیای بی‌کران خلاقیت و شکستن مرزها و محدودیت‌هاشده است. در نتیجه استفاده از طرح‌ها و سبک‌های هر دورانی در آن محبوب شده است. یکی از خلاقیت‌هایی که می‌توان در این دنیا به کار بُرد، ترکیب کردن استایل وینتیج با المانهای فشن مدرن است. یکی از مثالهای جدید آن ، استفاده از شلوارهای پلیسه دار دهه هشتادی بود که طرفداران زیادی پیدا کرد. حتی بسیاری از طراحان بنام جهان در طراحی کارهای اوت کوتور و سفارشی خود هم از این ترکیب نامتعارف استفاده کرده و آثار هنری زیبایی خلق کرده اند.

 

استفاده کردن از اکسسوریهای قدیمی روی لباسهای مدرن و یا برعکس آن یعنی پوشیدن لباسهای مدرن با اکسسوری و عناصر مدرن میتواند راهکاری ساده برای وینتیج کردن استایلتان باشد. پترنهای گل گلی و یا خال خالی هم میتوانند بسیار مورد استفاده قرار بگیرند. صندلها ،کلاه ، عینک و کیف دستی های قدیمی هم جزو دیگر المان های محبوب هستند که در استایل وینتیج پرکاربردند. لباسهای چین دار ، پلیسه دار و لایه لایه را هم میتوانند حال و هوای دوران قدیم را در استایل شما ایجاد کنند و به طور کلی دست شما برای ایجاد کردن هرگونه ترکیبی آزاد است و میتوانید از هر دوره یا تاریخ خاصی الهام گرفته و در استایل شخصی خودتان بهره ببرید. منبع خوب دیگری که میتوانید از آن الهام بگیرید استایل بازیگران و هنرمندان قدیمی است و فقط باید در انتخاب لباستان کمی شجاعت به خرج دهید.

همانطور که بالاتر هم گفته شد طرفداران این سبک از پوشش ، هم میتوانند لباسهای شلوغ و ماکسیمال استفاده کنند و هم ساده و مینیمال. استایل وینتیج حق انتخاب زیادی به شما میدهد. بعضی طرفداران این سبک ، لباسهای کهنه خریداری میکنند و به نوعی اصل لباسها را میپوشند ولی توصیه ما به شما بیشتر الهام گرفتن برای دوختن و تهیه این نوع از لباسهاست ، چرا که پیدا کردن لباسهای دسته دوم و کهنه بهداشتی واقعا کار سختی است.

یکی دیگر از پیشنهادهای ما برای شما ، استفاده از اقلام موجود در کمد لباس قدیمی خانه است. در هر خانه ای لباسهای قدیمی موجودست که اگرچه سالهاست استفاده نشده اند ولی هنوز سالم بوده و از کیفیت بالایی برخوردارند. استفاده از لباسهای قدیمی علاوه بر متفاوت کردن ظاهر شما ، از تولید بیش از حد لباس و صدمه زدن به محیط زیست جلوگیری میکند. همچنین لباسهای قدیمی کاملا حال و هوای دوران های گذشته را القا میکنند و نیازی به اغراق یا تغییر خاصی در شکل و فرم آنها نیست.

در انتها چند عکس از این استایل متفاوت را با هم میبینیم:

 

 

 

 

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: