هفته مد چیست

هفته مد یا فَشن ویک ( Fashion week) رویدادی در صنعت مد و فشن هست که تقریباً یک هفته طول می‌کشه و در طول این هفته طراحان مد، برندها یا مزون‌ها آخرین کلکسیون‌های خود را  برای خریداران و رسانه‌ها به نمایش می‌گذارند. مهم تر از همه اینکه این رویدادها باعث می‌شه که صاحبان این صنعت بدونن چیزهایی که در آن فصل مد شده‌ و چیزهایی که از مد افتاده، کدوم اند. مهمترین و برجسته‌ترین هفته‌های مد دنیا در ۴ پایتخت مد دنیا که به «چهار بزرگ» معروف هست برگزار می‌شه و بیشتر رسانه‌ها این رویدادها را در این شهرها پوشش میدن. چهار پایتخت مد دنیا :

  1. نیویورک،
  2. لندن،
  3. میلان
  4. پاریس.

ویژگی‌ها هفته مد دو بار در سال در چهار پایتخت مد دنیا یعنی به ترتیب نیویورک، لندن، میلان و پاریس برگزار می‌شه. هفته‌های مد همیشه چند ماه قبل از شروع فصل برگزار می‌شه تا به خریداران و رسانه‌ها امکان پیش نمایش طراحی‌های صورت گرفته برای فصل بعد رو بدن.

در ماه فوریه و مارس، طراحان و دیزاینرها کلکسیون‌های پائیز و زمستان خود را به نمایش می‌گذارند. هفته مد فصل بهار و تابستان در ماه سپتامبر و اکتبر برگزار می‌شه. این زمان نیز به فروشندگان اجازه میدن تا خریدها یا جذب طراحان به بازارهای فروش خود را زمان‌بندی کنن. آخرین ابتکارها و خلاقیت‌های طراحی لباس توسط طراحان مشهور در هفته مد به نمایش گذاشته بشه و آخرین کلکسیون‌های اونها توسط مجلاتی مانند مجله ووگ پوشش داده می‌شه.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: