مد چیست؟

در این زمانه که به طور مداوم، همه چیز در حال تغییر است، شاهد عوض شدن بسیارى از استایل‌هایى که زمانى بسیار محبوب بودند نیز هستیم. مدلی که این فصل جزء ترندها بوده می‌تواند به سرعت در فصل بعد جزء از مد افتاده‌ها و یا دِمده‌ها باشد. در حقیقت بعضى از استایل‌ها حتى بیشتر از یک ماه هم در صدر یا حتى داخل لیست محبوب‌ترین‌ها دوام نمی آورند.

این روند در تمامى شاخه‌هاى دنیاى فشن اعم از جواهرات، کیف و کفش و حتى دنیاى آرایش و زیبایى نیز قابل مشاهده است و این موضوع، کار را براى کسانى که خواهان به روز بودن در دنیاى فشن هستند، بسیار سخت کرده است. از ضروری ترین مباحث براى طرفداران حوزه فشن، آگاهى راجع به ترندها، فدها و کلاسیک‌ها است که با شناختن مفهوم هر کدام به راحتى بتوانند خود را با هرج و مرج این دنیاى وسیع سازگار کنند.

مد یا فد(fad) براى شروع باید گفته شود که واژه مُد شدن  که در زبان ما بسیار پرکاربرد و محبوب در تمامى زمینه‌ها است در حقیقت واژه اشتباهى  براى بیان فراگیر شدن یک استایل است، اما واژه درستى که باید استفاده شود فد یا fad است که کوتاه شده fussy from fiddlefaddle می باشد. راحت‌ترین روش براى تشخیص یک فد، توجه به کوتاه بودن عمر آن است.

به صورت کلى، عمر یک فد می‌تواند به یک فصل یا حتى به کوتاهى یک ماه بیانجامد. فدها گزینه‌هاى جدیدى هستند که دنیاى فشن در اختیار ما می‌گذارد و معمولاً به عنوان استایل‌هایى که به روز هستند شناخته می‌شوند ولى به سرعت نیز قدیمى می‌شوند. پس راحت‌ترین راه براى شناخت فدها از بین رفتن سریع آنهاست. هر چند که استفاده از فدها و به روز بودن ممکن است جذاب به نظر بیاید ولى زمان و هزینه‌اى که صرف ایجاد استایلى متناسب با فد‌ها می‌شود ممکن است مقدارى غیر ضرورى و فاقد ارزش باشد. ترند(trend) ترندها عمر طولانى‌ترى نسبت به فدها دارند یعنى ممکن است یک ترند حتى سال‌ها یا دهه‌ها به اصطلاح روى بورس باشد.

در حقیقت یکى از تفاوت‌هاى فدها و ترندها زمان تاثیرگذارى آنها در دنیاى فشن است. ترندها مدت زمان زیادى در دنیاى فشن می‌مانند و به تاثیرگذارى خود ادامه می‌دهند؛ در حالى که فدها به همان سرعتى که همه‌گیر می‌شوند به همان سرعت هم به فراموشى سپرده می‌شوند. ترند‌ها معمولا همان کلاسیک‌هاى همیشه حاضر در صحنه‌ هستند که مقدارى تغییر پیدا کرده‌اند. شاید پیدا کردن ترندها به مراتب سخت‌تر از فدها باشد چون باید همواره از خود بپرسید آیا این آیتم همواره در چند سال آینده نیز پرطرفدار و محبوب خواهد بود؟ اگر گمان بردید که آیتم مورد نظرتان جزو کلاسیک‌ها یا کلاسیک‌هاى پیشرفته(ترند) است که شاید چند سال بعد هم از آن استفاده کنید، قطعا خرید آن داراى ارزش بیشترى است.

کلاسیک(classic) کلاسیک‌ها همیشه در صحنه دنیاى فشن وجود دارند و تقریبا نادیده گرفتن آنها غیر ممکن است. کلاسیک‌ها زمان و دوره‌اى ندارند و همیشه پر مخاطب و دوست داشتنى‌اند. کلاسیک‌ها از گذشته تا به امروز و احتمالاً تا آینده در فشن وجود خواهند داشت و همیشه متقاضى دارند، پس بهتر است بگوییم کلاسیک‌ها همیشگى‌اند.

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: