هفته مد نیویورک ۲۰۲۱ چخبر بود؟

هفته مد نیویورک بهار و تابستان ۲۰۲۱، بی سر صداتر از همیشه و با تعداد محدودی عکاس پر تحرک استریت استایل، برگزار شد. هرچند که عملا اکثر نمایش‌ها به شکل دیجیتالی و مجازی به دید عموم در اومد؛ اما یه سری از اونها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شکل فیزیکی اجرا شد. در این رویداد فشرده‌ی ۴ روزه، ۴۰ برند، کالکشن‌هاشونو رو به معرض دید گذاشتن.

هفته مد بر بام استدیو بهار (Spring Studios) با نمایش Jason Wu ، شروع شد و بر خلاف هفته مد نیویورک در سال گذشته، تام فورد (Tom Ford) با اولین نمایش دیجیتالی خودش، رویداد هفته مد نیویورک تموم کرد.در طی نمایش‌های این ۴ روز، جای برندهای برجسته‌ای مانند Marc Jacobs،  The Row، Proenza Schouler و Tory Burch بسیار خالی بود. اما با نگاه خوشبینانه، می‌تونیم حضور استعدادهای نو ظهوری را مثل Maisie Wilen و Kenneth Nicholson ببینیم.

 Christian Siriano

Christian Vincent Siriano یکی از اعضای  (CFDA) و جوانترین برنده‌ی فصل چهارم Project Runway، شناخته شده . کالکشن اخیر او متاثر از دوران قرنطینه خانگی هست. کریستین در این مدت به خاطرات دوران نوجوانی‌اش، زمانی که رویای طراح مد شدن را در سر داشت، پناه برده بود. در این مدت او علاوه بر لذت بردن از فضا و حیاط خانه‌اش، مشغول به دیدن فیلم‌هایی نظیر ” Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead “، ” Troop Beverly Hills ” و ” The Wizard of Oz ” بوده که در نهایت تاثیر دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ میلادی را بر روی کالکشن اخیر Christian Siriano گذاشت.

ارائه مجموعه بهار در حیاط منزل شخصی او مجموعه بهار ۲۰۲۱ خود را در حیاط خانه خودش، در وست پورت Connecticut ارائه داد. کالکشنی که سرشار از نوستالژی‌های کریستین بود.  او در مورد الهام گرفتن از فیلم‌ها به مجله‌ی WWD گفت:

” فیلم Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead باعث شد من فشن دیزاینر بشم؛ تا قبل از آن فیلمی در مورد طراح لباس ندیده بودم.”

در این مجموعه ما با یک کالکشن که در دل آن سبک ویمسیکال، مواجه هستیم؛ لباس‌هایی با خیال‌بافی و بلندپروازی طراحی شده . لباس‌های نامتقارن، دامن‌های چند لایه بلند پفی، نیم تنه و آستین‌هایی با سرشانه‌ی پفی از آیتم‌های پر تکرار این مجموعه بودند. Christian Siriano کفش‌های این کالکشن را از مجموعه SJP سارا جسیکا پارکر انتخاب کرده بود.

تبدیل استدیو به مرکز تولید ماسک

این طراح، یکی از اولین کسانی بود که استدیوی خود را به یک مرکز تولید ماسک تبدیل کرد. تیم Christian Siriano تاکنون تقریباً یک میلیون ماسک صورت تولید و به مردم اهدا کرده‌اند. یک وجه تمایز آشکار در کالکشن بهار ۲۰۲۱ کریستین با دیگر نمایش‌های هفته‌ی نیویورک، ماسک‌های منحصر بفردی بود که هر مدل منطبق با لوک خودش بر صورت داشت. در این نمایش مدل‌های مختلف از قبیل رنگین پوست‌ها، مدل پلاس سایز و مدل باردار بر روی صحنه اومدند پایانی خبر ساز در این شو لوک آخر  بر تن Coco Rocha بود که این مدل، فرزند سومش را ۷ ماهه باردار است. او در پایان نمایش تصمیم گرفت که با همان لباسی که بر تن داشت به درون استخر خانه‌ی Christian Siriano برود و نقطه‌ی اوج این نمایش را بسازد که بسیار خبرساز شد. ستاره ژست و نماد مد، بیلی پورتر یکی از ۸۰ مهمان حضوری این مجموعه بود. این بازیگر ۵۰ ساله کت و شلوار زره‌ای نقره‌ای رنگ بر تن داشت؛ ماسک صورت پارچه‌ای مشکی او با پیراهن مشکی او هماهنگ بود.

کالکشن بهار و تابستان ۲۰۲۱ Tomo Koizumi

پیش‌تر تومو کویزومی اعلام کرده بود که از کالکشن بهار و تابستان ۲۰۲۱ خود، به صورت look book  رونمایی می‌کند. مجموعه جدید کویزومی نه تنها در ژاپن عکاسی شده  بلکه جنبه‌هایی از فرهنگ و سنت ژاپن را با شور و نشاط فراوان تلفیق و به نمایش گذاشته . این مجموعه متاثر از همکاری اخیر Tomo Koizumi با یک کمپانی عروس هست. او از لباس‌های عروس سنتی الهام گرفت. در بیشتر لوک‌های این مجموعه می بینیم که در قسمت سینه و لبه‌ی نیم تنه‌ی بالای لباس‌ها، از حجم زیادی تور استفاده شده . همچنین این طراح جوان ژاپنی در برخی دیگر از لوک‌ها، این حجم زیاد از تور را در کل لباس آورده . از دیدگاه او عروس‌های زیادی هستند که دوست دارند در لایه‌های حجیم تور پوشیده شوند.

بخش دوم مجموعه بهار ۲۰۲۱ وی ادامه لباس مهمانی رنگین کمان هست که در ابتدا باعث شهرت کویزومی در ژاپن شد. این بخش از کالکشن در شب عکاسی شده و در پس زمینه‌ی تیره؛ این لباس‌های رنگی کنتراست جذابی را به تصویر کشیده . نکته قابل توجه در این لباس‌ها، تکنیک جدیدی است که توموکویزومی در ساخت این لباس‌ها بکار برده تا حجم پارچه‌ها بیشتر شود و پترن  starburst را به مخاطب القا کند. کل پارچه‌های این مجموعه از پارچه‌های deadstock و بلااستفاده، ساخته شده که Koizumi آن را در توکیو تهیه کرده . بنابراین این مجموعه در راستای مد پایدار است.

Anna sui و هفته مد نیویورک

در هفته مد نیویورک بهار تابستان ۲۰۲۱ کالکشن خود را به نام Heartland به صورت مجازی ارائه داد.  در دوران پاندمیک و مانند بسیاری از ما، آنا سوئی هم، بیشتر وقت خود را در داخل خانه گذراند. در بیانیه مجموعه  Heartland، آنا اظهار داشت:

“این مجموعه درباره‌ی: راحتی، امنیت، بوی غذاهای دلپذیر و دسرهایی است که با دقت درست می‌شوند و همچنین فضایی که در آن در مورد اتفاقات جهان و افرادی که دوستشان دارم فکرمی‌کنم. “

آغاز فیلم کوتاه کالکشن آنا سوئی با تصویری از کیک خوشمزه آغاز می‌شود. این یک تصویری پر معنا و بی‌تکلف است که ذهن مخاطب را به سمت بیانه‌ای Heartland می‌برد.

سفری خلاقانه در دنیای مد این نمایش دیجیتالی آنا سوئی نیز مانند دیگر کالکشن‌هایش، شما را به سفری خلاقانه می‌برد که در دنیای مد بی‌نظیر است.  برای این مجموعه، آنا سو از نقاشی‌های آبرنگ‌ Charles Burchfield و  آثار نقاش امپرسیونیست فرانسوی، Berthe Morisot الهام گرفته . در این مجموعه ما شاهد سیلوئت‌های آزاد هستیم گویی که آنا قصد داشته، راحتی لباس خانگی دوران قرنطینه را با گشادی لباس و پترن گل گلی به کالکشنش تزریق کنه. این مجموعه شامل آیتم‌هایی نظیر Bucket Hat (کلاه سطلی)، صندل Teva، پیراهن‌های ماکسی تور و ژاکت‌های کوتاه که بر روی پیراهن پوشیده می‌شدند بود.

کالکشن بهار و تابستان ۲۰۲۱ TOM FORD

فورد طراح کمیابی است که  قبل از آنکه زنان نیاز پوششی خود را مطرح کند می دونه اونها چه چیز را می‌پسندند. طراح برجسته آمریکایی و رئیس CFDA، تام فورد، در بیانیه‌ کالکشن جدیدش nightmare گفت:

“طراحی بهار و تابستان ۲۰۲۱ یک کابوس مطلق بود.”

او همچنین افزود:

“من فکر می کنم ما نیاز به فرار داریم. ما به لباس‌هایی نیاز داریم که باعث لبخند ما شود.”

تام فورد با اتفاقات اخیر (کووید ۱۹) این برداشت را داشت که چرخه‌ی مد به ناچار حداقل یک سال دچار توقف شود؛ اما اینکه چگونه مد برای او، نوید یک زمان بهتر و شادتر شد را می‌تونیم در مجموعه‌ی اخیر او ببینیم.

nightmare” سفری به گذشته به سبک‌های دهه ۱۹۷۰ است. زمانی که وی برای اولین بار نام خود را مطرح کرد. با یک نگاه اجمالی به این کالکشن، در ذهن ما فعالیت‌های اولیه تام فورد در برند گوچی تداعی می‌شه. دقیقا این مجموعه نیز همان عطر و بوی خاص شاد بودن را داره. گویی با این مجموعه، تام فورد، بهار و تابستان سال آینده را به دور از هر اتفاق عجیبی نوید می‌دهد و قرار است همه‌ی ما دوران خوشی را سپری کنیم. بنابراین مایوهای رنگی و کفتان‌های tie-dye  از آیتم‌های اصلی این مجموعه است.  البته شلوارهای joggers و plazzo و لباس‌هایی به جنس ژرسه (Jersey) نیز در این مجموعه وجود دارند که قرار هست راحتی لباس‌های قرنطینه را برایمان در بهار ۲۰۲۱ به همراه داشته باشد.

Sukeina در هفته مد نیویورک

عمر سلام یک طراح لباس است که با طراحی پیچیده، خیاطی‌های نفیس و تولید با کیفیت عالی، مرزهای فشن را رد می‌کند. قطعا سال گذشته برای او یک سال پر ماجرا و پر اتفاق بوده است.Omar Salam  در این یک سال اخیر اولین کمپین خودش را راه اندازی کرد و به عنوان مدیر خلاق گروه Frallain منصوب شد. (گروه Frallain، یک بستری سرمایه‌گذاری است که از برندهای لوکس تولید شده در قاره آفریقا حمایت می‌کند.) Omar Salam امسال در هفته مد نیویورک، کالکشن MIRACLE   را به صورت Look book به نمایش گذاشت. این طراح سیاه پوست به اصل و نسب خود رجوع کرد و کالکشن ” معجزه” را با الهام از فرهنگ و هنر آفریقایی طراحی کرد.

او با بهره گیری از سنت پوششی آفریقا، چیز جدیدی را خلق کرد. بافتنی‌های مختص آفریقا در لباس‌های توری در کنار ساختار سرشانه‌ها، القا کننده‌ی حس قدرتمند به همراه ظرافت زنانه است. این لوک‌ها برای مشتریان ثابت او نظیر Bozoma Saint John  و Naomi Campbell  که به دنبال یک لباس مجلل با فاکتورهای خاص هستند بسیار مناسب است.

با همه گیری ویروس کوید ۱۹، Omar Salam  نیز طرح‌های خود را آپدیت کرد با همه گیری ویروس کوید ۱۹، Omar Salam  نیز طرح‌های خود را آپدیت و به لوک‌های خودش چند لباس با حس کژوال اما با همان مشخصات کلی کالکشن اضافه کرد. هرچند که تمرکز اصلی این طراح بر روی لباس‌های شب هست اما در این مجموعه چند boyfriend sweater با سیلوئت گشاد و آزاد نیز مشاهده می‌شه که متاثر از دوران پاندمیک هست.

در پایان این مورد را یادآور شویم که با تمام مشکلات و سختی‌ها، اکثر برندها، کالکشن جدید خودشان را به روش‌های مختلف به معرض نمایش گذاشتند. نکته‌ی قابل توجه اینکه اکثر آن‌ها به مد پایدار بیش از پیش توجه کردن. موضوع بعدی که در اکثر کالکشن‌ها مشترک بود، تزریق حس راحتی لباس‌های دوران قرنطینه همراه با رنگ‌های شاد هست. بر اساس تحقیق و نظرسنجی‌ها، بعد از این بحران پاندمیک، مردم به پوشیدن لباس‌های راحت، علاقه‌ی بیشتر نشان میدن.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: