اوت کوتور چیست؟

اوت کوتور (به فرانسوی: Haute couture با تلفظ اوت کوتوغ) به مد سطح بالایی گفته می شود که به صورت دوخت سفارشی و دست دوز تهیه می شود. در دوخت این لباس ها از پارچه های مرغوب و گران قیمت و با کیفیت بالا استفاده می شود که با دقت فراوان در جزییات توسط طراحان لباس و دوزندگان انتخاب می شوند. این روش دوخت لباس بسیار دقیق و وقت گیر است و مستلزم تسلط بر تکنیک های مختلف دوخت و دوز دستی می باشد.کلمه «کوتور» در زبان فرانسه به معنای دوخت و دوز است ولی می تواند معادل کلمات فشن، خیاطی یا سوزن دوزی نیز به کار رود. کلمه «اوت» نیز در زبان فرانسه به معنای «بالا» است. لباس های اوت کوتور (دوخت سفارشی سطح بالا) اغلب مختص یک مشتری و مطابق با اندازه‌های آن شخص دوخته می‌شود. با توجه به زمان بر بودن و استفاده از مهارت های بالای دوخت این لباس‌ها دارای برچسب قیمت نمی‌باشند، کما اینکه در این سطح از دوزندگی قیمت بی اهمیت‌ترین بخش آن است. برای اینکه یک خانه طراحی مد بتواند از عنوان اوت کوتور (دوخت سفارشی سطح بالا) استفاده کند باید شرایط و استانداردهایی که توسط اتحادیه پوشاک اوت کوتور پاریس تعیین شده را رعایت کرده باشد. برخی از این شرایط بدین شرح می باشد:

• طراحی و تحویل سفارشات برای مشتریان خاص

• داشتن آتلیه ای در پاریس با حداقل ۱۵ کارمند تمام وقت

• داشتن کارگاهی با حداقل ۲۰ کارمند متخصص و فنی

• ارائه دو کالکشن در سال شامل حداقل ۵۰ طرح از لباس‌های روز و شب

تاریخچه پیدایش اوت کوتور

خاستگاه واژه اوت کوتور به اوایل قرن ۱۷ میلادی بازمی‌گردد. رُز برتین  (۱۸۱۳ – ۱۷۴۷م) طراح لباس ملکه ماری آنتوانت Queen Marie Antoinette را می‌توان خالق و ترویج دهنده مد و اوت کوتور به فرهنگ فرانسوی دانست. سفرهای اروپایی به لطف خطوط راه آهن و کشتی‌های بخار افزایش یافته بود و زنان ثروتمند می‌توانستند به راحتی به پاریس رفته و لباس و ملزومات آن را تهیه کنند. خیاطان پاریس به عنوان بهترین‌ها در اروپا شناخته می‌شدند، بنابراین کار آن‌ها بر کار خیاطان محلی برنری داشت. مسافرانی که از پاریس باز می‌گشتند لباس‌هایی را به همراه می‌آوردند که بعدها توسط خیاطان محلی کپی می‌شد. زنان شیک برای رسیدن به هدف خود از آخرین مدهای پاریس الهام می‌گرفتند.

طراح و خیاط شخصی دوز کیست؟

کوتوریر couturier  (طراح و خیاط شخصی دوز) فرد یا شرکتی است که برای مشتریان خاص لباس طراحی و تولید می‌کند. چارلز فردریک ورث  (۱۸۹۵ – ۱۸۲۶م) را امروزه به عنوان پدر اوت کوتور یا دوخت سفارشی سطح بالامی‌نامند. ورث سالن مد خود را با نام «خانه ی ورث» (House of Worth) در ربع آخر قرن نوزدهم افتتاح کرد و از اولین طراحان لباسی است که آثارش را بر تن مانکن‌های زنده به نمایش گذاشت و از لیبل نام خودش بر روی لباس‌ها استفاده کرد. پس از او طراحانی مانند ویونت ، فورچونی ، لنوین ، دیور ، شنل و… راهش را ادامه دادند و برخی از آن‌ها همچنان به طراحی و تولید لباس با طراحان مدرن مشغول هستند. امروزه نمایش شوهای لباس اوت کوتور (دوخت سفارشی سطح بالا) صرفا به قصد فروش انجام نمی‌گیرد ، بلکه برای کسب اعتبار بیشتر برای نام تجاری و الهام بخش صنعت مد در بخش لباس های آماده است. همچنین این طرح ها می تواند برای پرفورمنس‌های موسیقی و… استفاده شود.

بازار کوچک اوت کوتور امروزه تنها ۲۰۰۰ زن در جهان لباس‌های اوت کوتور را خریداری می‌کنند که ۶۰ درصد آنها آمریکایی هستند و ۲۰۰ نفر آن‌ها مشتریان ثابت هستند. اغلب، طراحان لباس‌هایشان را به ستاره‌های سینما به منظور تبلیغات برای برند خود به امانت می‌دهند تا در فرش قرمزها دیده شوند. در طول دوران طلایی مد، پس از جنگ جهانی دوم حدود ۱۵۰۰۰ زن لباس‌های اوت کوتور می‌پوشیدند. علی رغم این بازار کوچک طراحان به حفظ و اجرای اوت کوتور (دوخت سفارشی سطح بالا) ادامه می‌دهند، زیرا برایشان اعتباری به همراه خواهد داشت که به فروش محصولات دیگرشان از قبیل عطر، لوازم آرایش و تولید و فروش لباس‌های آماده‌ی (ready-to-wear) برندشان که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند کمک می‌کند. واژه اوت کوتور در معنای عمومی‌تر خارج از دنیای پوشاک و در حوزه‌هایی مانند هنرهای زیبا و موسیقی نیز به کار می رود. ا

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: