نگاه کلی به تفاوت ترند و مد

تفاوت مد وترند

مسئله ایست که ذهن اکثر افراد را به خود مشغول میکند. مد و ترند کلماتی هستند که امروزه مبحث داغی بین جوانان است، اما آیا واقعا جوانان تفاوت مد وترند را میدانند؟ آیا میدانند مد و ترند توسط چه کسانی و چگونه پیش بینی می شوند؟  در یک نگاه کلی، مد و ترند هر دو میتوانند به معنای دنبال کردن و استفاده از آخرین سبک ها در زمینه های مختلف ازجمله پوشاک، فرم اندام، مدل آرایش، موسیقی، معماری، تکنولوژی و… باشند، ولی در واقع اصلی ترین تفاوتشان این موضوع است که ترند جزئی از مد است ولی مد شامل مجموعه ای از ترند های مختلف میباشد. در واقع مد به شکل یک سبک است ، سبک در لباس (Clothing)، کفش وپاپوش(footwear)، شیوه زندگی(lifestyle)، لوازم جانبی(accessories)، آرایش(makeup)، مدل مو(hairstyle) و اندام(body) که برای یک فصل وشرایط زندگی و آب وهوایی خاص متغیر است.

ترند در اصل روند و مدت زمان ماندگاری مد به حساب می آید. این ماندگاری میتواند کوتاه یا طولانی مدت باشد. در واقع زمانیکه یک مد مورد استقبال همه قرار می گیرد و این استقبال مدت زمانی دوام می آورد در اصل شیک بودن خود را در نظر مردم حفظ می کند و ترند می شود! این مدت زمان ممکن است شش ماه، ۱ سال یا ۲ سال دوام بیاورد البته گاهی اوقات نیز ممکن است به دلیل سبک منحصر به فرد آن مد، طولانی تر شود .

ترند دارای یک خاصیت خاص است که مردم از آن پیروی می کنند ولی به هر حال از آن عبور می کنند. مردم برای اینکه همیشه منحصر به فرد باشند، تنها و تنها با تلاش و کوشش در امور زندگی وشغل خود، این امر برایشان امکان پذیر نیست، بلکه نوع سبک و استایلشان هم در این قضیه دخالت دارد. مردم باید سبک خود را پیدا و انتخاب کنند تا بتوانند با دیگران متفاوت باشند، پس با مد پیش می روند زیرا مد ها در هر دوره متفاوتند و با شخصیت ها وسلایق متفاوت سازگار هستند.

اما همیشه همراه با مد پیش رفتن سخت است و هزینه بالایی دارد و همچنین بدلیل اینکه از نیازهای اولیه انسان نیستند تنها افراد ثروتمند و سلبریتی ها می توانند همراه با آخرین مد پیش روند، اما زمانی که یک مد تبدیل به ترند می شود آنوقت است که مردم باید خود را با جامعه انطباق دهند، تا بتوانند بخشی از جامعه باشند، در غیر این صورت از جامعه عقب می مانند!

مجموعه ای از ترند های ۲۰۱۸ پارچه های چاپیِ گل دار هنگامی که Arthur Lasenby Liberty اولین چاپ و رنگرزی پارچه های ابریشمی و ساتن خود را با طرح های گل و گیاهان مینیاتوری در دهه ۲۰ میلادی آغاز کرد، احتمالا هیچ تصوری از این نداشت که این الگوها همگی تقریبا ۱۰۰ سال بعد ترند می شوند و قوی تر از قبل دوباره برمی گردند.

طرح های راه راه رنگین کمانی برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ این طرح در ران وی تابستان Gucci، Chloéو Peter Pilotto دیده شد و هم اکنون این طرح ترند شده است و برای ورود به بازارها و خیابان ها آماه است. عینک های مینیاتوری عینک های الهام گرفته از فیلم Matrix یکی از پر طرفدارترین ترندِ عینک در تابستان است. بخصوص مدل چشم گربه ای به جای بیضی یا مستطیل زیرا این مدل با اکثر چهره ها متناسب است و دل فریبی را به هرپوششی می افزاید.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: