تعریف کلی از ترند

ترند چه کاربردی دارد؟ نقش آن در مد چیست و پیش بینی آن چگونه انجام می‌شود؟

صنعت مد محصول عصر مدرن است. قبل از اواسط قرن ۱۹ بسیاری از لباس‌ها به صورت سفارشی دوخته می‌شدند. از قرن ۲۰ با ظهور فناوری‌های جدید مانند تولید چرخ خیاطی، ظهور سرمایه‌داری جهانی و ایجاد کارخانه‌های تولید لباس متعدد، لباس‌های متنوع با استاندارهای خوب و قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گرفت. روند مد و ترند تحت تاثیر عواملی همچون عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فناوری است.

فرهنگ سیاسی نقش مهمی در صنعت مد و فشن ایفا می‌کند. مد امروز بازتابی از تغییراتی است که در طول سالیان دراز دنیا به خود دیده است. فناوری نقش مهمی در بسیاری از جنبه‌های جامعه امروزی بازی می‌کند. تاثیرات فناوری در حال رشد در صنعت مد و فشن بیشتر آشکار می‌شود. تحولات در دستگاه‌های تولید و دوخت پارچه و ابزارهایی که به طراحان در ایجاد طرح‌های زیبا و جذاب کمک خواهند کرد نمونه‌ای بارز و روشن از تاثیر فناوری بر صنعت مد و فشن است.

روند مد یا ترند چیست؟

هر چیزی که در یک بازه زمانی خاص مد شود و یا قرار باشد که مد بشود یک روند مد نامیده می‌شود. روند مد می‌تواند در حیطه پوشاک، استایل، شکل اندام، معماری و یا دیگر فاکتورهای اجتماعی باشد. روندهای مد یا ترند‌ها بسیار سریع تغییر می‌کنند و وقتی صحبت از ترند می‌شود منظور آخرین روند یا ترند در دنیای مد است. واژه مدگرا و یا غیر مدگرا اصطلاحاتی هستند که در رابطه با هر فرد در خصوص رعایت کردن و یا رعایت نکردن روند مد در زمان حاضر استفاده می‌گردد. ترندهای مد اکثراً در بازه‌های زمانی سه ماهه و با تغییر فصل ایجاد یا تعیین می‌گردند. در مجامع پیگیری کننده مد و فشن به تناسب روندهای مد همواره گروه‌هایی به عنوان پیش بینی‌کنندگان روند مد حضور دارند. که با تحلیل بازار و شواهد و نیازسنجی بازار به تعیین و پیش بینی روند مد می‌پردازند.

پیش بینی مد و ترند چیست؟

این ترند‌ها و روند‌ها در دنیای مد باعث شده است تا رشته‌های جدیدی مثل پیش بینی روند مد یا Fashion forecasting به وجود آید. وظیفه پیش بینی کننده‌های روند مد این است که به سوالاتی مانند سوالات زیر پاسخ دهند: مد امسال چیست؟ رنگ سال چیست یا رنگ‌های امسال چه رنگ‌هایی هستند؟ این رنگ‌ها از کجا می‌آیند؟ اکسسوری مد روز چیست؟ چه کسانی مد سال آینده را پیش بینی می‌کنند؟

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: