معرفی استایل بوهو یا بوهِمین

امروزه بوهمین Bohemian در اروپا به افرادى گفته می شود که سبک زندگى متفاوتی با عموم جمعه دارند. اغلب اهل هنر و ادبیات بوده، شامل هنرمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران، نوازندگان و بازیگران هستند. عده زیادی از این افراد به سفر و ماجراجویى علاقه مندند. لغت بوهمین در زبان فرانسه به معنى  کولى است و به احتمالا زیاد ریشه آن از سرزمین بوهمیا در کشور چک امروزی گرفته شده است. در قرن نوزدهم که این لغت برای نخستین بار در این زبان ظهور کرد و احتمالا دلیل آن حضور نویسنده ها و روشنفکران فرانسوی در محله های فقیرنشین و تقابل آنها با کولی ها بوده است.

سبک و استایل بوهمین، که اغلب با عنوان بوهو هم شناخته می شود، یک سبک و استایل در فشن مدرن است، که در طول دهه های ١٩۵٠ الى١٩۶٠ میلادی بوسیله مسافران و پناهندگان اروپاى مرکزى  که استایلی بین هیپیى ها و جیپسى ها(کولى ) داشتند به دوستداران فشن معرفی شد. سبک لباس پوشیدن این افراد منحصر به فرد و خاص بود چرا که نشانگر فرهنگِ شهرها و کشورهایی بود که به آنها سفر کرده بودند. این سبک لباس پوشیدن بیان گر شیوه زندگی هیپی وار و از خرده فرهنگهای دهه شصت است.

بوهمین نوعى استایل غیر رسمى و بى قید است. از ویژگى هاى این سبک پارچه های طرحدار،  مدل لباس هاى گشاد و آزاد و احساس راحتی است. استایل بوهو شدیدا دوستدار محیط زیست است و تا حد امکان از الیاف طبیعی استفاده میکند. براى ست کردن لباس ها از قوانین خاصى پیروى نمى شود ، بلکه جسورانه ، منحصر به فرد و بى تفاوت به نظر دیگران هر چیزی که از زیبایی بصری و طبیعی برخوردار است میتواند در این استایل استفاده شود . طرحهاى لباس در سبک بوهمین پر از رنگ و طرحهایی اغلب شاد هستند. جنس پارچه  ها نازک هستند تا افراد بتوانند در همه جا از آنها استفاده کرده و راحت باشند. در این سبک لباس از  پارچه هاى طرح دار، گلدار و همچنین تور و قلاب بافى پرکاربردند. در سبک بوهمین گلدوزى، ریش، مهره، پر و منگوله براى تزئین محبوب هستند. مدل لباسهاى کولى وار، سنتى و محلى همگی از نشانهاى سبک بوهمین  در لباس پوشیدن هستند.

استفاده از لباسهاى و اجناس  آنتیک و  همچنین دست دوم در این سبک لباس پرطرفدارست. رنگهاى خاکى، شترى و قهوه اى که در طبیعت به وفور دیده مى شوند ، پر کاربرد هستند و رنگى هاى دیگر چون ارغوان ، خردلى، سبز و نارجى در ترکیب با این رنگهاى قرار مى گیرند. پارچه ، اکسسورى، جواهرات، کیف و کفش صنایع دستى از فرهنگهاى غنى شرقى چون ایران، هند، مصر، مراکش، ترکیه ، آمریکا جنوبی  و همچنین سرخپوست هاى امریکا با این سبک بسیار هماهنگ هستند و از آن ها بسیار استفاده مى شود.

سبک بوهمین چند سالی است که دوباره در سراسر جهان پر طرفدار شده و جایگاه خاص خودش در دنیا مد را پیدا کرده است. برند هاى شناخته شده زیادی هر سال مجموعه اى از لباس ها براى علاقه مندان به این سبک طراحى مى کنند. برندهاى معتبرى چون گوچى (Gucci) ، کلویى (Chloe) و ایزابل مارانت (Isabel Marant) از مهم ترین برندهایی هستند که در این سبک فعالیت میکنند.

بوهمین استایل خوبی برای افراد اهل سفر و لایف استایل هیپی است.هارمونی و احترام به طبیعت در این سبک پوشش بسیار مهم است. در سبک بوهمین لباس ها را به صورت چند لایهاى روى هم پوشیده میشوند، که نشانگر  فلسفه اصلى بوهو است، که از سبک زندگى کولی ها و هیپی ها گرفته شده است. کولی ها برای حمل کردن لباس کمتر و گرم ماندن در طبیعت چند لباس را از روی هم میپوشند. براى مثل در این سبک یک شلوار لگینگ را  زیر پیراهن بلند پوشیده و ژاکت یا جلیقه ای روى لباس بر تن میکنند. پیراهن هاى بلند و دامن هاى ماکسى در این نوع سبک بسیار پرطرفدارند. آرایش مو و صورت تا حد امکان کم و طبیعى است. پوست برنزه، موهاى  فر، حالت دار و بلند مناسب این استایل هستند ، هرچند میتوانید از مدلهای ساده دیگر هم استفاده کنید.. مدل موى بافته که چندان از حالت طبیعی مو دور نیستند و استفاده از سر بند هاى مختلف مانند همچون دریم کچر (Dreamcatcher) و مهره دار هم فراموش نکنید.

براى کامل شدن این استایل از کیف، کمر بند، اکسسورى و کلاه مناسب این سبک استفاده میشود. کیف مدل کیسه اى یا ریش دار ، صندلهاى بندار روباز و  همچنین کیف و کفش ها ى صنایع دستى از جمله مدلهاى رایج و پر کار برد هستند و خلاصه میتوانید از هرچیز آنتیک ، متفاوت ولی برگرفته از طبیعت استفاده کنید تا یک بوهو واقعی شوید.

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: