چگونگی برگزاری هفته مد پاریس

هفته مد پاریس یکی از مهم ترین فستیوال های مد در جهان محسوب می شود. این فستیوال مد دوبار در سال، فوریه برای طرح های پاییز و زمستان و سپتامبر برای طرح های بهار و تابستان برگزار می شود. در پاریس طراحان لباس بسیاری وجود دارد که در این فستیوال طرح های جدید خود را به نمایش می گذارند. فستیوال مد پاریس هفته ای پرکار و شلوغ را برای طراحان سراسر جهان بوجود آورده است. هنر مد و زیبایی از جمله هنرهای پرطرفدار در پاریس است. بنابراین فستیوال هایی که در پاریس برگزار می شود بسیار پرطرفدار بوده و علاقه مندان خود را دارد. محل برگزاری این فستیوال در لوور، گراند پالاس و محوطه برج ایفل است. همچنین برخی از برندهایی که خیلی معروف نیستند، در بارها و کلوب های شبانه طرح های خود را به نمایش می گذارند. هفته مد پاریس به سه قسمت تقسیم می شود. این بخش ها عبارتند از:

  1. مد آقایان اوت کوتور
  2. تولید پوشاک سفارشی و انحصاری Ready to wear
  3. لباس هایی که بدون اندازه گیری دوخته شده اند

بخش اوت کوتور یا اوت کوچور در فستیوال پاریس به معنای به نمایش گذاشتن لباس های پر زرق و برق، فاخر، اشرافی، گران قیمت و سفارشی است. این بخش در هفته مد پاریس یک مزیت نسبت به دیگر فستیوال های مد است.

اوت کوچور نوعی سبک دوخت نیز محسوب می شود که مخصوص کشور فرانسه و شهر پاریس است. دوخت لباس های اوت کوچور نتیجه ماه ها تلاش و کار و بکارگیری هنر در آن است. به همین خاطر قیمت های این نوع لباس ها بسیار بالا است و گاها برابر با قیمت خرید یک خانه است. این نوع لباس ها علاوه بر دوخت خاص و منحصر به فردی که دارند، پارچه های باکیفیت و مرغوبی نیز دارند. لباس های اوت کوچور به علت قیمت بسیار بالا و خاص بودن، تنها ۲۰۰ مشتری ثابت دارد که عمده ی آن ها آمریکایی ها هستند. شرکت در بخش اوت کوچور فستیوال پاریس بسیار سخت است. تنها برندهایی می توانند در این بخش شرکت کنند که مورد تایید بخش اوت کوچور فرانسه باشند. یکی از ویژگی هایی که برندها برای شرکت در این بخش باید داشته باشند. این است که حداقل ۲۰ نفر مدتی بیش از ۷۰۰ ساعت روی طراحی و دوخت یک کلاس کار کنند. خانه مدی که قرار است در این بخش شرکت کند حتما باید دفتری در فرانسه داشته باشد. همچنین حداقل ۱۵ نفر در آن دردفتر کار کنند. از دیگر شرایط شرکت در بخش اوت کوچور طراحی و دوخت لباس ها در چند سایز متفاوت است. باتوجه به شرایطی که گفته شد هر برندی توانایی شرکت در بخش اوت کوچور هفته مد پاریس را ندارد. زیرا آن ها باید بودجه بسیار زیادی برای این کار درنظر بگیرند.

طراحان و برندهای برتر مجله ووگ یک مجله تخصصی در مورد مد و فشن است. در این مجله از طراحان و برندهای برتر هفته مد پاریس گفته شده است.

در هفته مد پاریس (۲۰۱۹) خانه های مد تخصصی و طراحان بسیاری شرکت کرده و طرح های خود را به نمایش گذاشتند. علاوه بر آن ها برندهای معروف و سرشناسی مانند: برلوتی، کلاین، شانل، کلوئه، کریستیان دیور، فندی، جرجیو آرمانی، ژیوانشی، هرمس، لئونارد، کنزو، لویی ویتان، میو میو، ولنتینو، ورساچی، شنل و… در این فستیوال حضور پیدا کردند.کارشناسان و منتقدان مجله ووگ لقب بهترین کالکشن و طرح را به مجموعه ها و برندهای زیر دادند.

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: