هفته مد میلان ۲۰۱۷

در ادامه هفته های مد بهار و تابستان ۲۰۱۷ که سپتامبر هر سال برگزار می شود پس از نیویورک و لندن هفته مد میلان برگزار شد و برند ها و طراحان مختلف به معرفی مجموعه های خود پرداختند.

دولچه گابانا

دو مینیکو دولچه و استفانو گابانا  نمایش امسال خود را ایتالیای استوایی نام گذاری کرده بودند که شروع آن با حرکات اکروباتیک و رقص دسته جمعی همراه بود و از همان ابتدا مشخص کرد که با فضایی شاد و سرزنده طرف هستیم که بیشتر شبیه یک جشن بود. موزیک زمینه نیز با تمی کاملا ایتالیایی و شاد بیان گر فرهنگ غنی این کشور بود. این مجموعه شامل لباس هایی بر گرفته از فرهنگ کاتولیک و سنتی ایتالیا با تلفیقی از پوشش مناطق ساحلی و با تزئینات پر زرق و برق بود که شادی از نوع جنوب ایتالیا را به نمایش می گذاشت. لباس هایی با استایل مردانه تا کاملا زنانه و طرح های درشت و پولک دوزی و منجوق دوزی و چیندار در ان مجموعه مشاهده شد. در انتها نیز مدل ها با لباس هایی تقریبا متحدالشکل وارد صحنه شدند که در نوع خود جدید و جالب توجه بود.

فندی

سیلویا فندی و کارل لگرفلد در مجموعه امسال خود برای برند فندی تا حدودی بازگشتی داشتند به مجموعه لباس های سفارشی این برند که در جولای برگزار شد اما از آب نما و راه رفتن مدل های روی آب خبری نبود و نمایش تا حدودی ساده اما زیبا برگزار شد. فرم های روان و معلق پارچه ها با برش های کلاسیک و در عین حال ساده و جدید از ویژگی های این مجموعه بود. راه راه در همه لباس ها حتی کفش و جوراب ها نیز مشاهده می شد. تفاوت های عمیق بین جلو و پشت لباس ها و لایه های بیرونی و داخلی لباس ها در استایل حرف های تازه ای برای گفتن داشت.

آرمانی

جورجیو آرمانی در مجموعه امسال خود که چارمانی نام گرفته بود (جذابیت آرمانی) سعی کرده توازنی بین نظم و آزادی به وجود آورد. در میان پارچه های توری و شفاف و و نرم که همه چیز بی شکل و بی وزن به نظر می رسید آرمانی با اضافه کردن تزئیناتی مثل پولک و لایه اضافی کت به لباس ها تعادلی بین دو حالت بر قرار کرده بود. رنگ آبی رنگ غالب این مجموعه بود و به همراه خاکستری تقریبا در همه لباس ها وجود داشت و ویژگی شاخص مجموعه امسال این طراح با سابقه به شمار می آمد.

گوچی

گوچی امسال یکی از زیباترین و خلاقانه ترین مجموعه های هفته مد لندن و شاید کل ماه مد را به نمایش گذاشت. الساندرو میچل در نماش مجموعه بهار و تابستان خود فضایی شاعرانه، کودکانه و رمانتیک خلق کرده بود که با رنگ و نور های صورتی و نورپردازی های جذاب به همراهی دکلمه شعرهایی زیبا از ویلیام بلیک کامل شده بود. همه چیز بیشتر شبیه یک رویای کودکانه به نظر می رسید که طراح سعی کرده بود با دید شخصی خود آن را بیان کند. لباس های مجموعه پر از طرح ها و اشکال حیوانات، رنگ بندی های جذاب، عینک های بزرگ و فرم های آینده گرایانه بود که فضای فیلم ها و رمان های  فانتزی و تخیلی را به خاطر می آورد.

موسکینو

مجموعه امسال جرمی اسکات طراح موسکینو عروسک کاغذی نام گرفته بود که این نام دقیقا معنایی تحت الفظی برای نمایش مد وی بود. این برند که به طراحی های فانتزی شهرت دارد امسال یک گام به جلو برداشته و طرح های سه بعدی لباس ها و اکسسوری ها را به طرح های دو بعدی و طرح های دوبعی را به طرح های سه بعدی تبدیل کرده بود. در این فضای سرشار از خطای دید بودن و نبودن لباس ها فقط به نحوه دید شما بستگی دارد. خرس عروسکی، مروارید و لباس شنا به همراه لباس هایی برگرفته از دهه ۵۰ میلادی از نمادها و نشانه هایی بود که در این مجموعه مشاهده شد.

پرادا

میوچیا پرادا در مجموعه امسال خود به سراغ نوستالوژی رفته بود. او با نمایش تصوایری از فیلم های دیوید او راسل کارگردان اسکار برده معروف که در فیلم هایش به مفهوم بی ثباتی زمان می پردازد قصد بیان این مفهوم را داشت. موزیک زمینه از ترانه های بازخوانی شده توسط دونا سامر و دیانا راس بود که در دهه ۸۰ طرافداران فراوانی داشتند یعنی زمانی که برند پرادا توسط میوچیا شکوفا شد و به اوج رسید. لباس های این مجموعه ترکیبی از واقعیت و فانتزی بود که در آن لباس هایی با فرم های ساه و امروزی و لباس هایی اینده نگر در کنار هم مشاهده می شدند.

ورساچه

دوناتلا ورساچه امسال با شعار قدرتمند کردن زنان و آزادی آنان مجموعه خود را معرفی کرد که شاید حضور مدل ۴۵ ساله نائومی کمپل در میان مدل ها نیز در راستای همین شعار بود. ورساچه آینده مد را در لباس های ورزشی می بیند به همین دلیل فرم های ورزشی مثل برش های اریب و منحنی و لباس های چسبان با مانتوهای بلند و گشاد روی آن ها را در مجموعه خود تدارک دیده بود. استفاده از رنگ های سبز و بنفش و آبی روشن و قرمز در زمینه مشکی ویژگی شاخص این مجموعه بود.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: