هفته مد میلان میان بحبوحه کرونا برگزار شد

هفته‌ی مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان امسال با اعلام همکاری پرادا و رف سایمونز در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا به پایان رسید. زمانی که هفته مد ۲۰۲۰ میلان در حال برگزاری بود، سایه ترس کرونا سرتاسر شهرهای کوچک ایتالیا را فرا گرفت و باعث خلوتی سالن های برگزاری فشن شوها شد. اما هفته‌ی مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان طبق برنامه ریزی‌‌ها با نمایش الساندرو میشل گوچی شروع شد و با سالن خالی از تماشاگر جورجیو آرمانی به پایان رسید.
نترسید!” پیامی بود که از سوی نمایندگان هفته فشن میلان مدام شنیده می‌شد و تمامی طراحان نیز حامی این پیام بودند و می‌خواستند که مخاطبان به وحشت نیفتند تا در کمال آرامش بتوانند از نمایش‌ها لذت ببرند. میوچیا پرادا با بیان این جمله که ” ما می‌توانیم در عین حال که زن هستیم، قوی باشیم.” و حواشی آن، بسیار مورد انتقاد قرار گرفت و باعث شد کارهای متفاوت طراحانی همچون دنیل لی بوتگا ونتا و لوسی و لوک مایر برای جیل سندر (Jil Sander) کمتر دیده شود و به حاشیه برود و مخاطبان بیشتر، درگیر حواشی شوند تا لذت بردن از نمایش های این برندها.
اما با تمام مشکلات و حرف‌ها و حدیث‌ها، هفته فشن میلان به پایان رسید و نمایش‌ها طبق برنامه پیش رفتند.

گوچی در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

شاید بتوان با جرات گفت که تماشاگران نمایش گوچی با یکی از پدیده های قرن ۲۱ روبرو بودند. میشل این نمایش را مربوط به کودکی خود میداند. دقیقا کاری که در نمایش مجموعه مردانش در چند هفته گذشته انجام داد. اما اینبار خارق العاده تر و کاملا نامتعارف. سال گذشته گوچی تحت تاثیر روزهای تام فورد، لباس زیر های به شدت خیره کننده و لباسهای سُر و همینطور کت و شلوارهای ملهم از مسیر دهه ۷۰ به ۹۰ به نمایش گذاشت. لباس‌هایی که میشل در راستای ستایششان به فشن کار کرده بود. اما اینبار لباس‌هایی پیش بند مانند، که شبیه به یونیفرم‌های مدرسه است و همینطور لباس‌های پرستاران را در نمایش خود آورده بود و شگفتی مخاطبان را به خود همراه داشت.”

پرادا در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

مثل همیشه پرادا از طریق فرهنگ با مردم ارتباط برقرار می کند و روی آن‌ها تاثیر می گذارد. پرادا، زنانگی و قدرت را همراه با هم در فشن شو خود نشان می دهد. پرادا می خواست نشان دهد ظرافت هیچ منافاتی با قدرت ندارد. در این فشن شو، شاهد جایگزین شدن الماس و سنگ‌های قیمتی پرادا با تزئینات حاشیه‌ای ابریشمی و مهره‌های مشکی هستیم. این لباس‌های زنانه همراه با قطعاتی ارائه شد که نشانه‌ای از لباس‌های سنتی مردانه در آن دیده می شود؛ ژاکت‌های کوتاه با دامن‌های ریش ریش ترکیب شده بودند. پیراهن‌های کلاسیک با ساس‌بند‌های نقره‌ای همراه بودند. پیراهن‌های بسکتبالی که تا زانو بودند از دیگر گزینه‌هایی بود که نشانه‌ای از لباس‌های مردانه در آن دیده می‌شد. نکته جالب فشن شوی پرادا، حضور چارلی داملیو ستاره محبوب تیک-تاک در این نمایش بود چراکه این اولین بار بود که یک ستاره تیک-تاک در فشن شوی یک برند لاکچری شرکت می کرد.

فندی در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

جیل کورتلیو و پالوما السر از افرادی بودند که در شو فندی از آن‌ها به عنوان مدل‌های سایز بزرگ استفاده شده بود. همچنین استفاده از چهره‌هایی با سن بیشتر ولی بسیار جذاب، باعث ایجاد تفاوت این نمایش شده نسبت به سایر نمایش ها در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان شده بود. استفاده از طرح‌هایی شیک، با به کار بردن یک ترفند سکسی و استفاده از شکل منحنی در لباس‌ها در مجموعه فندی، زیاد به چشم می خورد.؛ همچنین پالتوهای کشمیر با دکلته‌های چاپ شده پوشیده شده بود. به طور کلی در نمایش فندی لباس‌ها به دو دسته تقسیم شده بودند: دسته اول لباس‌هایی بودند که بدون در نظر گرفتن نظر دیگران و تنها برای رضایت خود پوشیده می شوند و دسته دوم کت‌های محیر و خز رنگی بودند که نسبت به دسته اول مجلل‌تر و پر زرق‌وبرق تر دیده می شوند؛ و اما کیف‌ها همان هایی بودند که در شوی مردان نیز به کار رفته شده بود با این تفاوت که از رنگ های صورتی در نمایش بیشتر استفاده شده بود.

بوتگا ونتا در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

در نمایش بوتگا ونتا (Bottega Veneta) در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان، شاهد کاپشن‌های پفی، استفاده از پالت‌های رنگی فیروزه‌ای ،صورتی ،کنتراست رنگی تند و تیز، لباس‌های اور سایز چرم، لباس‌های ضد اب و نایلونی، مدل‌هایی جدیدی ازصندل‌های بافته شده، کیف‌های کیسه‌ ای و … هستیم. همچنین بوتگا ونتا در راستای حمایت از محیط زیست برای ساخت کیف و کفش‌هایش از وسایلی مانند کاغذ بازیافت شده ، مواد خام و ضد اب استفاده کرده بود.

جیل سندر در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

فشن شو درام جیل سندر (Jil sander) با صندلی های چوبی در فضایی مستطیل شکل برگزار شد. سادگی، نه مینیمالیسم، آن چیزی است که زیبایی شناسی جیل سندر را توصیف میکند. شاید بتوان از زیباترین کارهای این نمایش، به کت‌های بند‌داری اشاره کرد که بافت بوکل روی آن‌ها کار شده و قسمت شانه با پشم درهم و ژولیده آراسته شده بود. طرح‌های سندر بازگشت پارچه‌های شنیل (chenille) را یادآوری می‌کند. لباس‌های شیک برای زنانی باهوش و شیک پوش.

مارنی در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

نسخه‌ای تازه و به روز شده از آلیس در سرزمین عجایب. چهره‌هایی پوشیده شده از رنگ‌دانه‌های نقره‌ای و طلایی که باعث غافلگیری مخاطبان می‌شد. همانطور که فرانسیسکو ریسو توضیح داده است، نمایش مارنی (Marni) از ابتدا تا انتها کاملا به شکلی کلاژ شده بود. از ماکرو به مایکرو. ترکیبی هندسی‌وار. کت‌ها و شنل‌های سلحشورانه با دامن‌های کوتاه و یا خیلی بلند پوشیده شده که جنسشان از چرم و پنبه بود.

دلچه اند گابانا در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

نمایش دلچه اند گابانا (Dolce & gabanna  ) در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ لندن به گفته خودشان نمایشی بسیار ایتالیایی بود و برای ادای احترام به سنت برگزار شده بود. استفاده از لباس‌های بافتنی و کش بافت، کفش‌هایی با حالت کشی، مانند جوراب‌های ساق بلند، حالتی صمیمانه‌تر و راحت‌تر را به بیننده القا می‌کرد تا لباس‌های لوکس و مجلل این برند.

مانکلر جنیس در هفته مد پاییز و زمستان ۲۰۲۰ میلان

اندرسون، شهرت لیبلش (Moncler genius) را از وقتی که عضو خارجی  در BfC’s… بود تا به امروز که به عنوان یک برند سرشناس شناخته شده، قطعه قطعه به هم چسبانده است. کالکشن پاییز و زمستان اندرسون یک کالکشن نوستالژیک برای طرفداران این طراح بود. اندرسون لباس‌هایش را در فضایی بزرگ و گرد که با بادکنک‌های چرخشی نمایش داده می‌شد، طی دو سری به نمایش گذاشت. طراح از این فرصت استفاده کرد تا سری به برخی از ایده‌های مورد علاقه‌ش بزند. همانطور که خودش گفته است : این یه آرشیو متورم شده‌است. ما از تکنیک moncler استفاده کردیم تا تکه‌های از کارهایی که قبلا انجام دادیم رو بهم وصل کنیم، مثل کلاه در کالکشن riviera ( بهار ۱۵ womenswear ) یا شلوارک‌های چروک مردانه با بوت‌های تا زانو ( پاییز ۱۴ menswear ) .» طراح از این فرصت استفاده کرد تا سری به برخی از ایده‌های مورد علاقه‌ش بزند. همانطور که خودش گفته است : این یه آرشیو متورم شده‌است. ما از تکنیک moncler استفاده کردیم تا تکه‌های از کارهایی که قبلا انجام دادیم رو بهم وصل کنیم، مثل کلاه در کالکشن riviera ( بهار ۱۵ womenswear ) یا شلوارک‌های چروک مردانه با بوت‌های تا زانو

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: