هفته مد میلان

هفتهٔ مُد میلان ( Settimana della moda) یک رویداد نیمه‌سالانه در میلان، ایتالیا هست که در دو بخش بهاره/پاییزه در ماه‌های فوریه-مارس و پاییزه-زمستانه در ماه‌های سپتامبر-اکتبر هر سال برگزار میشه.

این رویداد دنیای فشن، از سال ۱۹۵۸ در کنار هفته مد لندن، هفته مد پاریس و هفته مد نیویورک به یکی از مطرح‌ترین رویدادهای جهان در زمینه مد و لباس تبدیل شده‌است.این هفته‌های مد که در امتداد یکدیگر قرار دارن، به نحوی برنامه‌ریزی شدن که ابتدا در نیویورک، سپس در لندن، بعد در میلان و در انتها در پاریس برگزار می‌شه.

در سال ۱۹۵۸، هیئت ملی مد ایتالیا، با هدف ترویج و حمایت از طراحان مستعد تاسیس شد. در دهه‌های بعدی، برندهای ایتالیایی بیشتری به صحنه آمدند. تمرکز این برندها بر کالاهای تجملاتی‌ای بود که کمی مقرون به صرفه تر از نمونه‌ی پاریسی شان باشد؛ و علاوه بر آن در تولید پارچه‌های جدید نیز نقش داشتن. در حالی که شهرهای مختلف برای جلب توجه رسانه‌ها و خریداران‌ رقابت می‌کردن، جایگاه میلان به آرامی در حال رشد بود. در دوره‌ای که محبوبیت پوشاک آماده به شدت در حال زیاد شدن بود، میلان به عنوان یک شهر شمالی با روابط گسترده در زمینه‌ی تولید، به مکانی ایده‌آل برای طراحان مد تبدیل شد. در سال ۱۹۶۱، دفتر مرکزی نشریه تازه تاسیس ووگ ایتالیا نیز به شهر میلان منتقل شد. سپس با فرا رسیدن دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی، تعدادی از طراحان مستقر در میلان، از جمله جورجو آرمانی و جیانی ورساچه، محبوبیت فراوانی یافتند و این امر به تثبیت جایگاه میلان به عنوان پایتخت مد کمک زیادی کرد.

هفته مد میلان متعلق به اتاق ملی مد ایتالیا ( Camera Nazionale della Moda Italiana) است که یک مؤسسه غیردولتی به حساب میشه که وظیفه دسته‌بندی، همکاری و گسترش مد ایتالیا و همین‌طور برگزاری رویدادهای مرتبط با مد در میلان را برعهده داره. این مؤسسه غیرانتفاعی ایتالیایی در ۱۱ ژوئن ۱۹۵۸ تأسیس و به ثبت رسید. این مؤسسه که نقش زیادی در معرفی مد و طراحان برجسته ایتالیایی به جهان را داره، در نام هیئت مؤسسان خود به دنبال می‌کشد، افرادی همچون:ماریو آنتونلی، روبرتو کاپوچی، پرنس کاراکسیولو ژینتی، آلبرتو فاگیانی، ژیوانی سزار گایدی، ژرمانا ماروسلی، امیلیو فدریکو شوبرت، سیمونتا کولونا دی سزارو، خوله ونزیانی، فرانچسکو بورلو، ژیوانی باتیستا گیورگینی و پیوترو پاریسیو. این افراد که هم‌اکنون اکثر آن‌ها افراد به نامی در زمینه مد به شمار می‌روند با تأسیس این مؤسسه، بر شهرت خود و همین‌طور معرفی مد میلان تأثیر زیادی داشتند.

در میان برنامه‌های متعدد هفته مد میلان، بخش اختصاصی زنان شهرت زیادی داره. معرفی مد زنان به چند بخش لباس زنان، Milan SS Women Ready to Wear و مد دونا میلان تقسیم‌بندی می‌شن. در هفته مد بهاره/تابستانه نیز بخشی به لباس‌های مخصوص آقایان اختصاص داده شد. مد آقایان نیز به چند بخش از جمله لباس مردان، مد اوموی میلان تقسیم‌بندی می‌شه هر سال در هفته مد میلان برندهای مطرحی همچون، روبرتو کاوالی، دولچه و گابانا، گوچی، پرادا و… حضور دارند.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: