مفهوم ترند در عرصه های مختلف

ترند چیست؟

ترند در اصل از مد گرفته می‌شود ولی در حال حاضر می‌توان مشاهده کرد که در زمینه‌های متفاوتی از آن استفاده می کند. ترند در لغت به معنای روند است ولی با توجه به زمینه‌ای که در آن استفاده می‌شود مفهوم و معنای متفاوتی خواهد داشت. در حال حاضر با پیشرفت شبکه‌های اجتماعی و همه گیر شدن آنها می‌توان این لغت را در این شبکه ها هم مشاهده کرد. امروزه ترند یا ترند شدن به یک لغت پرکاربرد تبدیل شده است، به همین دلیل بیشتر افراد به دنبال فهمیدن معنا و مفهوم این لغت هستند. مطمئنا با استناد به معنی اصلی کلمه ترند نمی‌توان مفهوم کامل آن را متوجه شد.

برای آشنایی با مفهوم این واژه، این نکته را در نظر داشته باشید که این لغت در هر زمینه‌ای که استفاده شود به مفهوم خاصی اشاره می‌کند. مثلا در صورتی که از این لغت در صنعت مد و فشن استفاده شود، به معنی محبوب شدن و افزایش استفاده از یک استایل و مد خاص خواهد بود. زمانی که یک فاکتور جدید برای پوشش بوجود می‌آید که به نوعی توسط سایر اشخاص استفاده می‌شود و اصطلاحا می‌گویند این سبک پوشش مد شده است، این همان مفهوم ترند است. هر سه ماه یکبار شاهد بوجود آمدن یک مد یا ترند جدید هستیم.

البته می‌توان تفاوت‌هایی را در مد و ترند پیدا کرد. در این مورد می‌توان گفت مد به مواردی گفته می‌شود که همین الان جایگاه خاصی در میان افراد دارند و محبوبیتشان برای زمان حال است؛ برای مثال ترندهای استایل روزمره امسال. ولی این واژه به محبوبیت‌هایی در آینده نزدیک اشاره می‌کند. زمینه های مختلف همانطور که مفهوم و معنی ترند در زمینه‌های مختلف، متفاوت است اگر به صورت یک کلمه توسط افراد مختلف هم استفاده شود، مفهوم متفاوتی خواهد داشت.

اکثر جملاتی که با این کلمه شنیده می‌شود در دایره یکی از این جملات است:

چیزی ترند شده است یا چیزی در حال ترند شدن است. مفهوم این کلمه در این جملات همانطور که اشاره کردیم متفاوت خواهد بود برای مثال چیزی ترند شده است یعنی چیزی محبوبیت بسیار زیادی در بین عوام پیدا کرده است. این نوع ترند شدن می‌تواند در زمینه‌های مختلفی اتفاق بیافتد و استفاده شود. مثلا در زمینه اخبار و روزنامه زمانی که یک خبر بسیار داغ منتشر می‌شود که توجه بسیاری از مردم را به خود جلب می‌کند، می‌گویند این خبر ترند شده است. در بخش مربوط به مدیریت به تغیرات کلی که در کار اتفاق می‌افتد، ترند می گویند.

حال فرقی نخواهد داشت که این تغییرات به صورت مثبت باشد یا منفی، فقط باید در نظر داشته باشید که تغییرات کلی ترند نام می‌گیرند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم ترند شدن به این مثال در زمینه باز‌ی‌های کامپیوتری توجه کنید. بازی‌های کامپیوتری روز به روز در حال افزایش هستند. برخی از این بازی‌ها از زمان عرضه بین مردن محبوبیت بسیار زیادی پیدا می کنند و همه گیر می‌شوند.

می‌توان گفت این نوعی بازی‌ها ترند شده‌اند. ذکر این نکته الزامی است که ترند شدن یک بازه یا مدت زمان مخصوصی دارد. یعنی هر چیزی فقط برای مدت زمان خاصی محبوب می‌ماند و پس از گذشت این مدت زمان محبوبیت خود را از دست می‌دهد. می‌توان از این جمله هم استفاده کرد که چیزی زمانی برند بوده است. مدت زمان ترند بودن یک چیز خاص را فاکتور‌های مختلفی مشخص می‌کند و بستگی به چیزی دارد که ترند می‌شود. از جمله این فاکتور‌ها می‌توان به میزان جدید بودن یک موضوع، میزان درگیر کردن افراد جامعه، تعداد افرادی که درگیر می‌کند، فراگیری یک موضوع که در حد یک خبر کوچک باشد یا یک خبر جهانی و در نتیجه رقیب‌هایی که برای ترند مورد نظر وجود دارد، اشاره کرد. فضای مجازی ترند شدن یا فراگیر شدن را می‌توان در تمام شبکه های مجازی پیدا کرد.

به نوعی محبوب شدن هدف اصلی در فضاهای مجازی مثل فیسبوک، توییتر یا اینستاگرام است که در هر زمانی با روش‌های مختلفی سر آن رقابت می کنند. اشخاص بسیار زیادی از همین روش محبوب شده‌اند و جایگاه خاصی در شبکه‌های مجازی از آن خود کرده‌اند. حتی مشاهده شده است که با همین قضیه محبوب شدن در فضاهای مجازی کسب و کار می‌کنند و درآمد بسیار عالی دارند. ولی نکته مهم در این محبوبیت داشتن خلاقیت و هوش اجتماعی بالایی است که تنها برخی از افراد دارا هستند. افراد دیگری هم هستند که به دلیل محبوبیت خود در خارج از فضاهای مجازی توانسته‌اند، در فضای مجازی هم محبوب باشند مانند ستاره‌های موسیقی و سوپر استارهایی که در سطح جهانی محبوب هستند. برای محبوب شدن یا ترند شدن در فضای مجازی علاوه بر هوش و خلاقیت باید با سلایق اکثر کسانی که در فضای مجازی هستند آشنا باشید و مطابق با آن عمل کنید. همچنین لازم است با موضوعات محبوب در یک شبکه اجتماعی خاص آشنایی داشته باشید. موضوعاتی که بتوانند مدت زمان بیشتری ترند بمانند و مورد توجه سایرین قرار بگیرند. اینها فاکتور های ترند شدن در فضای مجازی است که تنها به همین چند گزینه محدود نمی‌شود. می توان گفت این فاکتورها با توجه گسترده بودن شبکه‌های مجازی بسیاز زیاد بوده و نمی‌توان همواره به همه آنها اهمیت داد.

ولی بیشتر ترند‌ها سعی بر این دارند که اصلی‌ترین فاکتور‌ها را مد نظر خود قرار دهند. در دنیای اینترنت و وبسایت‌ها می‌توان گفت که هر سایتی که سئو بهتری داشت باشد محبوب‌تر بوده و ترند می شود. فاکتور‌های ترند شدن در دنیای اینترنت مشخص بوده و خیلی هم زیاد هستند. تمام فاکتور‌هایی که توسط گوگل تعیین شده‌اند و باید توسط سایر وب سایت‌ها رعایت شوند. ولی بر خلاف وب سایت ها دنیای بزرگ شبکه مجازی فاکتور‌های خود را برای ترند شدن لو نمی‌دهد و نمی‌توان خیلی ساده به این فاکتورها دست پیدا کرد. بیشتر کسانی که در حال حاضر توانسته‌اند در شبکه‌های مجازی ترند شوند تنها با در نظر گرفتن فاکتور‌های اصلی و نکات بسیار موثری که در این زمینه لازم است به این محبوبیت دست پیدا کرده‌اند. البته از ما پنهان نمی‌ماند که می‌توان این فاکتورها را با کمی فکر و تامل پیدا کرد و از آنها استفاده کرد ولی هوش و خلاقیت پیدا کردنی نخواهد بود.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: