هفته مد چیست؟

صنعت مد با تمام زرق و برقش مشتاقان زیادی دارد که از طراحی‌های آن الهام می‌گیرند. از کشورهای شرق آسیا گرفته تا دل روستایی بکر و دور افتاده در جنوب قاره آمریکا اکثر مردم شیفته این هستند تا بدانند در هفته مد چه می‌گذرد! آیا اصلا تا به حال فکر کرده‌اید که هفته مد یا فشن ویک چیست؟ آیا می‌دانید در چه شهرهایی برگزار می‌شود؟

هفته مد چیست؟

هفته مد در واقع به رویدادهای حوزه پوشاک اشاره دارده که در کشورهای زیادی برگزار می‌شه. از توکیو گرفته تا مسکو، از نیویورک گرفته تا پاریس همگی حداقل سالی دوبار میزبان هفته مد هستن که طرفداران خیلی زیادی در سراسر دنیا دارن. ایده اصلی این رویداد برای اولین در پاریس شکل گرفت. فرانسوی‌ها که خود شیفته نمایش لباس و طرح‌های متنوعن این مراسم را ابداع کردند و حالا در کل دنیا شاهد عرضه برندهای تاپ جهان بر تن مدل‌های معروف هستیم. در این میان ۴ شهر میلان، پاریس، لندن و نیویورک سالانه ۲ بار هفته مد برگزار کرده و غوغا می‌کنند!

هفته مد پاریس

مگر می‌شود و از لباس‌های باشکوه و خیره‌کننده حرف زد و اسم پاریس در میان نباشد؟ این شهر رویایی سالی دوبار رویداد هفته مد را برگزار می‌کند که در مقطع بهاره وتابستانه و پاییزه وزمستانه اتفاق می‌افتد. تاریخ این مراسم هرساله توسط فدراسیون مد فرانسه که در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده است، اعلام می‌شه و جنب و جوشی به پا می‌کند. بد نیست بدانید که این فدراسیون سه زیر مجموعه اتحادیه کارگران اوت کوتور (لباس‌های سفارشی)، طراحان مد مردان و زنان و لباس‌های آماده دارد که در نوع خود بی‌نظیرند. جشنواره هفته مد پاریس همه ساله معمولا در امتداد هفته‌های مد لندن، میلان و نیویورک شروع می‌شود و طراحان و فعالان پوشاک را به رقابت وا می‌دارد. ناگفته نماند که در کنار این شهرهای بزرگ، هفته‌های مد دیگری نیز مانند هفته مد عربی، هفته مد سئول، هفته مد روسیه، هفته مد سنگاپور و غیره در سراسر دنیا برگزار می‌شود که در نوع خود قابل توجه هستن.

هفته مد لندن

اکنون رسیدیم به یکی دیگر از شهرهای مشهور دنیا در صنعت مد؛ یعنی لندن. پایتخت باشکوه بریتانیا که از سال ۱۹۸۴ میزبان این رویداد بزرگ است و مانند دیگر شهرهای نام برده، میزبان این رویداد است. در هفته مد لندن برندهای مشهور، طراحان لباس و هزاران خبرنگار دور هم جمع می شن و آخرین مدل‌ها را بررسی می‌کنند. امروزه این مراسم در ساختمان سامرست هاوس برگزار می‌شه که با معماری سلطنتی خود ما را به روزهای دور دهه ۱۹۷۰ می‌برد و همه را شیفته خود می‌کند.  در زمان هفته مد لندن در حیاط عمارت سامرست هاوس چادرهایی برپا می‌شود و لباس‌های زیادی در آنجا در معرض دید قرار می‌گیرند و با شور و هیجانی که به وجود می‌آید، دل کندن از آنجا را سخت می‌کنه.

هفته مد میلان

یکی دیگر از ۴ شهر اصلی در حوزه مد میلان ایتالیا است. شهری که سالی ۲ بار میزبان هفته مده که در بخش‌های بهاره و تابستانه و پاییزو زمستانه برگزار می‌شود. این رویداد هم در امتداد مراسم هفته مد پاریس، لندن و نیویورک برگزار می‌شه و طراحان مستعد، آخری خلاقیت خود را در معرض دید قرار می‌دن. هفته مد در میلان ایتالیا زیر نظر اتاق ملی مد این کشور برگزار می‌شود که در سال ۱۹۵۸ تاسیس شده است و اکنون این مراسم را مدیریت می‌کند.

هفته مد نیویورک

رسیدیم به چهارمین شهر معروف دنیا در صنعت مد که نیویورک نام دارد. این شهر پهناور سالانه ۲ بار میزبان هفت مد یا به قولی دیگر هفته مد مرسدس بنز است. هفته مد نیویورک هم مانند ۳ شهر قبلی که ذکر شد، هر سال در ماه فوریه برای مد بهاره وتابستانه و در سپتامبر برای مد پاییزه وزمستانه برگزار می‌شود و حسابی پرطرفدار است. خوب است بدانید که تاریخچه این رویداد به سال ۱۹۴۳ برمی‌گردد، یعنی زمانی که جنگ جهانی دوم پاریس را به چالش کشاند و مردم از طراحی‌های جدید باز ماندند. در آن دوره بود که روزنامه‌نگار معروفی به نام الینور لمبرت هفته‌ای به نام هفته خبر ترتیب داد تا در آن روزنامه‌نگاران و طراحان حوزه مد آخرین دستاوردها را عرضه کنند. بعدها هفته مد نیویورک به بریانت پارک نقل مکان کرد.

صنعت مد در ایران اولین نشانه‌های ظهور مد در ایران به دوره قاجار برمی‌گرده زمانی که دانشجویان ایرانی به خارج از وطن فرستاده شدند تا تحصیل کرده و برای خدمت به ایران بازگردن. در واقع آن‌ها دست خالی به وطن بازنگشتند و مد، شیوه زندگی، طرز تفکر و حتی خوراکی جدید با خود آورند و فضای کشورمان را تغییر دادن. از آن دوره به بعد توجه به پوشش هم شکل گرفت و مردم طبقه اعیان سعی کردن تا بیش از پیش شبیه فرنگی‌ها لباس بپوشن. در این میان فرانسه سهم مهمی در صادر کردن فرهنگ خود به ایران داشت و عطر و کلاه این کشور خیلی زود جای خود را در میان مردم ایران باز کرد.

 

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: