ترند به چه منظور است؟

معنی کلمه ترند چیست؟

ترند (Trend) واژه ای انگلیسی است و معنی ترند یعنی روند. در واقع زمانیکه به بررسی روال یا رویدادی در زمینه های مختلف پرداخته می شود، ترند آن رویداد مشخص کننده ی میزان اهمیت و توجه مردم، متخصصان و مرتبطان آن موضوع تعیین می شود. از زمانیکه گوگل در میان موتورهای جستجو معروف شد و تبدیل به اولین موتور جستجو در بسیاری از کشورها شد، واژه ی ترند هم بیشتر شنیده شد.

در واقع وقتی مردم شروع می کنند واژه ای خاص، روزی خاص، اتفاقی خاص و هر چیز دیگری را با حجم بالا در گوگل سرچ می کنند، استا سرچ آن واژه در گوگل صعودی شده و در اصطلاح رایج مردم می گویند فلان چیز ترند شده است. واژه ی ترند در توییتر، اینستاگرام و … هم رواج یافته است و به عنوان مثال زمانیکه گروه زیادی در توییتر در خصوص موضوع خاصی توییت می کنند، ترند توییتر ایجاد می شود.

این در حالی است که برخی بر این باور هستند که اصلاح ترند و استفاده از آن در فضای مجازی از فعالیت های مدلینگ گرفته شده است و اولین بار مدل ها با تبلیغ لباس ها و … واژه ی ترند را برای آنچیزی که در میان مردم رواج بیشتری می یافت استفاده کرده اند اما به هر حال امروزه هر چیزی که روند افزایشی در سرچ و تمایل مردم در گوگل یا فضای مجازی داشته باشد ترند نامیده می شود و معنای آن افزایش توجه مردم، افزایش سرچ و … است و معنای منفی (روند کاهشی) را شامل نمی شود. هر چند که در مدیریت و اصلاحات آن (ترمینولوژی مدیریتی) اصطلاح ترند (Trend) به روند افزایشی و کاهشی اطلاق می شود و به صورت ترند افزایشی و ترند کاهشی از آن استفاده می شود.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود: